Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 13 - Úsilí o obnovení samostatného Československa

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (75 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Vláda také stála před otázkou jak vyřešit svůj postoj k SSSR. Beneš nedokázal zainteresovat ve svůj prospěch klíčovou velmoc USA a chápal, že bez podpory velmocí nedojde k plnému mezinárodnímu uznání Československa. Z domova přicházely zprávy o rostoucích sympatiích pro Moskvu. Problémy orientace zahraničně politického kurzu, ovlivňované těmito zprávami, se od druhé poloviny roku 1940 staly předmětem ostrých exilových politických diskuzí.

Na konci roku 1940 přistoupil exil k hledání a zintenzivnění vhodných kontaktů se Sověty, v nichž nešlo jen o počátek zpravodajské spolupráce, ale i o samou podstatu budoucích československosovětských vztahů. Z Prahy vzešel návrh, aby byla zahájena jednání mezi exilem a zástupci Sovětů na londýnské půdě. Sověti navrhovali, aby se přistoupilo k jednáním v Istanbulu. Ještě před tím proběhla v Londýně porada Beneše a plk. Moravce, z níž vzešly zásadní politické pokyny o zpravodajské spolupráci se Sověty. Kontakty měly být řízeny z Londýna, protože „Praha by jim šla příliš na ruku...práce bude probíhat současně v Praze, Moskvě i Londýně, Istanbul je zprostředkovací stanice.“ Na základě těchto pokynů se sešel Moravec 23. prosince 1940, a znovu pak 20. ledna 1941, v Londýně k rozhovoru se zástupcem sovětské zpravodajské služby. Na druhé schůzce také již projednávali výsledky intenzivních týdenních rokování v Istanbulu. Za čs. stranu se jich účastnili plk. Píka, plk. Kumpošt a zčásti pplk. Svoboda, který přijel z Moskvy s hlavním sovětským vyjednavačem gen. Fokinem, zástupcem NKVD. Shody bylo dosaženo v otázkách zpravodajských a vojensko-technických (sovětská strana předběžně souhlasila s organizováním samostatných československých vojenských jednotek na půdě SSSR, jakmile to umožní mezinárodní situace), uvažovalo se o vyslání zpravodajských důstojníků na sovětské území, Sověti dokonce slibovali otevřít hranice pro uprchlíky z území bývalého Československa. Avšak realizaci dohod podmiňovaly výsledky politických jednání, jejichž těžiště mělo být v Londýně. K dalšímu posunu došlo počátkem března 1941, kdy Beneš oznámil Píkovi: „Z důvodů politických a taktických se domnívám, že je již nyní nutno dát našemu styku se Sověty jasnější formu“. Přestože Moskva považovala zřízení československé vojensko-politické mise za předčasné, souhlasila s brzkým příjezdem Píky, aby zde organizoval a řídil vojenskou skupinu. Vyslání mise urychlil vývoj válečných událostí na Balkáně před a po napadení Jugoslávie, proto 21. dubna odjel Píka z Istanbulu do Oděsy a pokračoval pak do Moskvy.

Otevřeným problémem byly nadále vztahy se sudetoněmeckým exilem. Problém sudetských označil Beneš za jeden z hlavních při hledání podoby obnoveného státu. Hranice stanovené mnichovskou dohodou považoval za nepřijatelné, protože by přinášely nedostatek bezpečnosti. Jelikož předpokládal existenci německé menšiny i v budoucí obnovené ČSR, navrhoval na mnohých místech upravit historické hranice na základě vzájemných územních a hospodářských výměn. Zároveň předpokládal i převod obyvatelstva, na jehož základě vzniknou „národnostně co nejhomogennější obvody“. Politika nového Československa měla být podle Beneše založena na reformě vnitřní organizace republiky s důrazem na decentralizaci. Jakschova rezoluce z konference Treuegemeinschaftu považovala za nejlepší řešení sudetskou autonomii ve federálním československém státě, a to s vlastní zemskou vládou a parlamentem. Požadovala účast sudetských Němců na budoucích jednáních.

Témata, do kterých materiál patří