Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Velmi podstatně je vyšetřovací situace ovlivněna délkou doby, která uplynula od spáchání trestného činu do zahájení vyšetřování.

Kvalita a množství informace značně závisejí na informačním zdroji, který je k dispozici.

Na utváření vyšetřovací situace se podílí obviněný svým chováním a svými postoji při vyšetřování.

Do vyšetřovací situace zasahují i jiné subjekty, např. poškozený a další svědci.

  1. Organizační a materiální komponenty

Jde zejména o kvalitu řídící činnosti v těch policejních součástech, které se podílejí na vyšetřování, zajištění potřebné koordinace a podpory ze strany ostatních policejních služeb, úroveň dozoru státního zástupce, spolupráce se soudními orgány tam, kde provádějí úkony v přípravném řízení.

Vyšetřovací situace je značně závislá na kapacitních možnostech vyšetřovatele, na úrovni spolupráce vyšetřovatele s odborníky a se znalci. Vyšetřovací situaci ovlivňuje též úroveň technického vybavení vyšetřovatele a jiných policejních služeb.

V dnešní době je velký důraz kladen na informační zabezpečení procesu vyšetřování, dostupnost informací z různých databází, ze spisů atd.

§ 3. Druhy vyšetřovacích situací

Vyšetřovací situace můžeme třídit z několika hledisek. Podle stupně jejich obecnosti rozeznáváme vyšetřovací situace konkrétní a typické.

Konkrétní vyšetřovací situace se utváří při vyšetřování jednotlivého trestného činu. Její analýzou se zabývá vyšetřovatel, který z ní vyvozuje praktické závěry pro další postup vyšetřování.

Typická vyšetřovací situace je naproti tomu teoretickým modelem, vzniklým na základě zobecnění nejčastěji se vyskytujících situací – ty jsou značně závislé na druhu vyšetřovaných trestných činů. Jejich popis je součástí metodik vyšetřování jednotlivých druhů trestných činů.

Značný praktický význam má rozlišování vyšetřovacích situací z hlediska snadnosti jejich řešení na příznivé a nepříznivé. Při tomto rozlišování se hodnotí, zda v existující situaci lze snadno dosáhnout cíle vyšetřování nebo zda naopak dosažení cíle je obtížné nebo dokonce nemožné.

Největší pozornosti ze strany teorie si zasluhují nepříznivé vyšetřovací situace, neboť právě u nich je žádoucí poskytnout vyšetřovací praxi efektivní doporučení, jak postupovat dál.

Častým typem jsou informačně neurčité situace, nazývané též problémové situace. Jsou to situace, v nichž je část relevantní informace o trestném činu známá, ale část je buď zcela neznámá nebo je příliš obecná. To ztěžuje průhlednost informací a zvyšuje pracnost operací s nimi. Není výjimkou, že zjištěná fakta jsou rozporná.

Jiným druhem jsou konfliktní vyšetřovací situace.

Typickým a nejčastějším konfliktem je konflikt mezi vyšetřovatelem a obviněným, z nichž každý sleduje zpravidla protikladný zájem. Obviněný má přitom po ruce řadu reálných a účinných instrumentů, jak svého cíle dosáhnout.

Témata, do kterých materiál patří