Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Metody užívané v kriminalistické praxi můžeme třídit, podobně jako je tomu u metod kriminalistické vědy, do tří skupin:
obecné poznávací metody jsou takové, které se používají buď ve všech nebo alespoň ve více oblastech lidské praxe (např. pozorování, srovnávání, měření, analýzy, syntéza, indukce atd.).
metody převzaté z jiných vědních disciplín mají v kriminalistice velmi široké uplatnění. Lze však vyjmenovat takové metody, které se uplatní velmi často. Mezi takové patří především metody základních vědních oborů, jako je matematika, fyzika, chemie, biologie.
Na matematických a kybernetických metodách je založena mj. též aplikace počítačové techniky, sdělovací technika a další nosné obory vědecko-technického pokroku.
Velmi často se v kriminalistice využívají metody fyzikální, fyzikálně chemické a chemické, sloužící ke zkoumání věcných důkazů. Takové metody, jako je mikroskopie, fotografie, využití neviditelného záření, se aplikují prakticky již od vzniku kriminalistiky.
Tradičně široké využití mají rovněž biologické a antropologické metody. Slouží k identifikaci osob živých i mrtvých i ke zkoumání jiných biologických objektů, které figurují jako stopy.
Psychologické metody nalézají časté uplatnění hlavně ve výslechové praxi, ale i při jiných vyšetřovacích úkonech. Některé aplikace psychologických a psychiatrických metod (tzv. polygraf, hypnóza) narážejí na bariéry ochrany občanských práv a svobod.
Specifické kriminalistické metody jsou metody, které vznikly v rámci kriminalistiky a slouží převážně jejím potřebám. Těchto metod je velké množství a mají různé široké uplatnění
Relativně samostatnou skupinou jsou kriminalisticko-technické metody, jako metody balistické, mechanoskopické atd.
Jako strukturálně kriminalistické jsou označovány metody, které představují strukturu, obsah a posloupnost typických činností vyšetřovatele. Zahrnují zpravidla proces získávání informací, jejich přetváření a ukládání a způsob jejich využívání v praxi.
§ 2. Přípustnost metod kriminalistické praktické činnosti
Kriminalistické metody jsou aplikovány ve velice citlivé oblasti společenského života. Na jedné straně se od nich očekává vysoká efektivnost, na druhé straně aplikace těchto metod represivními státními orgány může být spojena s jistými riziky pro občanská práva a svobody. Proto musejí tyto metody vyhovovat celému komplexu velmi náročných požadavků.
Nejdůležitější nároky vznášející se na kriminalistické metody:
Protože kriminalistické metody jsou převážně aplikovány státními orgány, musejí respektovat obecné principy, na nichž je vybudována činnost státních orgánů v demokratickém právním státě (např. humanismus, respektování lidských práv).
Kriminalistické metody musejí být s to vést k poznání a dokázání pravdy. Neodhalený a nepotrestaný trestný čin je popřením základní ideje spravedlnosti a povzbuzuje potenciální pachatele k opakovanému porušování zákona.