Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
V procesu poznání trestného činu působí i některé objektivní faktory, jejichž výsledkem je též znehodnocení nebo zničení stop (déšť, sníh apod.).
ad 2. Objektem poznání trestného činu může být jednak minulá událost, o které lze důvodně předpokládat, že část jejich komponentů tvoří prvky skutkové podstaty trestného činu, uvedeného ve zvláštní části trestního zákona, jednak fakta a okolnosti dokazují existenci takové události nebo jejích jednotlivých prvků. Objektem poznání jsou i fakta a okolnosti, které mohou mít kromě právního významu i význam kriminalistický.
Poznání trestného činu začíná „živým pozorováním“ jeho následků, tj. smyslovým vnímáním jednotlivých stop trestného činu. Subjekt poznání získává určité počitky, které vyjadřují vlastnosti pozorovaných stop a změn. Tento proces tvoří empirickou stránku procesu poznání trestného činu (bezprostřední poznání).
Subjekt poznání trestného činu však potřebuje pochopit získané údaje, proto od empirického poznání přechází k racionálnímu, abstraktnímu myšlení. Použitím racionálního myšlení pronikáme do podstaty zkoumaných jevů, zjišťujeme souvislost a vztahy mezi prvky, které ho tvoří.
Podmínkou objektivnosti poznatku o poznávaném trestném činu je zobrazení skutečnosti v pojmech, které jsou s to adekvátně, výstižně vyjádřit její podstatné znaky, vlastnosti, stránky. Avšak získané poznatky o trestném činu jsou produktem lidského myšlení.
ad 3. Subjektem poznání trestného činu může být jen osoba, která v souladu s platnými právními předpisy byla ustanovena do funkce v policii a v orgánech činných v trestním řízení.
Poznání trestného činu předpokládá zejména schopnost subjektu přizpůsobovat svou činnost neustále se měnícím situačním podmínkám.
Psychologové při vypracování profesiogramu osob, vystupujících jako subjekty poznání trestného činu zmiňují nároky na některé psychické procesy a osobní vlastnosti:
pozorovací schopnost těchto osob musí být nadprůměrná se značnou dávku schopnosti koncentrace
paměť – tyto osoby musí mít velmi rozvinutou logickou, vizuální a individuální paměť
myšlení – tyto osoby musí rychle chápat veškeré informace, rychle se orientovat ve vzniklých situacích, mít kombinační schopnosti
jednání subjektu poznání trestného činu musí být tvůrčí a plánovité. Důležitým předpokladem úspěšného jednání je znalost lidské psychiky, obratné jednání s lidmi a sebejisté, taktické, zdvořilé vystupování, ale i naopak důrazné a energické vystupování v konfliktních situacích bez impulsivnosti.
ad 4. Mnoho zvláštností vykazují i metody a postupy používané při poznávání trestného činu. Nejdůležitějšími z nich je požadavek jejich zákonitosti a přípustnosti.
ad 5. Specifický je i cíl poznání trestného činu. Pravdivé poznatky o trestném činu slouží jako podklad pro realizaci státní politiky v boji s trestnou činností. Cílem poznání je získat: