Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Statické objemové stopy (vtisky) vznikají předáním energie, a sice takovým působením objektu tvrdšího na objekt méně tvrdý nebo měkký, že dojde k deformaci jeho vnější struktury, ale přitom se neposune žádný z kontaktovaných objektů.

  1. stopy dynamické vznikají, když při kontaktu objektu odráženého a odrážejícího se jeden z nich posune jedním směrem anebo oba v protisměru. Na povrchu odrážejícího objektu se vytvoří zobrazení vnějších strukturálních vlastností odráženého objektu.

Dynamické plošné stopy vznikají, jestliže odrážený objekt se při kontaktu s odrážejícím objektem posune jedním směrem, anebo oba objekty se posunou týmž směrem nestejnou rychlostí (např. brzdná stopa pneumatiky).

Dynamické objemové stopy vznikají předáním energie při kontaktu dvou objektů, z nichž jeden se posune nebo se posunou oba v protisměru a dojde k deformaci povrchu objektu méně tvrdého. Dynamickou objemovou stopou je rýha, sešinutí a zhmoždění.

Rýhu vytváří odražený objekt svou malou plochou, např. hranou, hrotem. Je to např. rýha vytvořená hřebíkem.

Sešinutí (soustava více rýh či celé souvislé plochy rýh) vzniká, když se kontaktují větší plochy odráženého a odrážejícího objektu. Odráženým objektem jsou nejčastěji nástroje (jejich záběrové části) a palné zbraně (zejména vnitřek hlavně). Odrážejícím objektem jsou převážně objekty kovové, dřevěné aj.

Zhmožděním vznikají nejen opakovaným působením jednoho objektu na objekt druhý, nýbrž také na objektu, jehož povrch není způsobilý k přijetí informace v podobě sešinutí.

K dynamickým stopám lze řadit i některé další stopy, např. stopy mnohých dynamických mechanických způsobů zranění a usmrcení člověka.

  1. Stopy obsahující informaci o funkčních a dynamických vlastnostech a návycích odráženého objektu

Jsou to stopy odrážející projev funkčních a dynamických vlastností člověka, resp. zvířete. Vznikají při pohybu nebo jiném funkčním projevu člověka, např. při mluvení a psaní. Těmito stopami jsou:

  • stopy chůze a běhu

  • stopy hlasu a řeči

  • stopy jiných funkčních a dynamických vlastností a návyků, např. stopy pracovních návyků při používání nástrojů k vloupání

II. STOPY – ZANECHANÉ ČÁSTI, OBSAHUJÍCÍ INFORMACI O VLASTNOSTECH OBJEKTU, KTERÝ JE ZANECHAL

Jedná se o stopy, které vznikají v procesu odrazu události trestného činu v materiálním prostředí, pokud hmotní nositelé těchto stop na svém povrchu neodrážejí vlastnosti objektu, který stopu vytvořil, nýbrž pouze uchovávají, podržují zanechané části hmoty tohoto objektu.

  1. Stopy – zanechané části, obsahující informaci o vnitřních vlastnostech objektu

Tyto stopy obsahují informaci o vnitřním složení objektu, od kterého se oddělily. Jsou to:

  • stopy v podobě drobných látek pevných a sypkých

  • stopy látek kapalných – čerstvých i zaschlých

  • stopy látek plynných (např. lidského pachu)

Témata, do kterých materiál patří