Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Relativně samostatnou částí viktimologie je kriminalistická viktimologie, zabývající se zejména vlivem oběti na způsob spáchání a způsob vyšetřování činu.

Pod pojmem oběť z kriminalistického hlediska rozumíme konkrétní fyzickou osobu, které bylo trestným činem ublíženo na zdraví, nebo které byla způsobena majetková, morální nebo jiná škoda.

Za oběť je třeba považovat každou osobu, u níž škoda objektivně nastala. To, zda se daná osoba jako oběť také subjektivně cítí, není pro účely kriminalistiky relevantní (např. u trestného činu pohlavní zneužívání není rozhodující, zda poškozená dívka s činem souhlasila ani zda ho jako trestný čin pociťovala). Nastalý stav může být oběti lhostejný, nebo jí může dokonce vyhovovat.

Škoda způsobená oběti trestným činem je v podstatě dvojí povahy. Především je to škoda, která zpravidla vzniká přímo při spáchání činu nebo se spácháním bezprostředně souvisí (např. zranění způsobené pachatelem), a kterou upravuje trestní právo svými ustanoveními.

Tato primární škoda se následně po činu u oběti často umocňuje nevhodným chováním sociálního okolí, společenskými předsudky. Tím dochází k tzv. sekundární viktimizaci, tedy ke vzniku škod druhotných, které mohou mít v některých případech závažnější následky než škody způsobené vlastním trestným činem.

§ 2. Role oběti v genezi deliktu

Pro náležité objasnění určitého trestného činu hraje podstatnou roli též poznání vlivu oběti na jeho vznik a průběh.

Vždy je chováním oběti určitou měrou determinován způsob spáchání trestného činu.

Oběti se často svým neopatrným, lehkomyslným chováním či podceněním nebezpečí a rizika podílejí určitým způsobem na vzniku příležitosti ke spáchání trestného činu.

Některá jednání oběti lze označit za provokativní – např. vyzývané chování. Provokace může působit též dlouhodobě a skrytě: bezprostředním podnětem k vraždě pak může být zdánlivě naprostá maličkost.

Značný význam pro způsob spáchání trestných činů, zejména násilných, mají vztahy mezi obětí a pachatelem.

Pachatel může svých znalostí o zvycích a chování oběti využít při volbě místa, času a způsobu spáchání.

V některých případech je naproti tomu blízký vztah k oběti pro pachatele nevýhodný, neboť oběť či její okolí ho mohou snáze identifikovat. Znalost pachatele se pak může stát nebezpečnou i pro oběť samou.

V průběhu činu může mít chování oběti v konkrétní situaci zmírňující, tlumící účinek (pláč oběti, jednoduchá obrana), nebo naopak povzbuzující (jako reakci na obranu oběti pachatel vystupňuje útok).

Kriminalistika si všímá též chování oběti a pachatele po činu. Obecně by se očekávalo, že oběť za žádných okolností nezůstane s pachatelem déle, než bude bezpodmínečně nutné. Psychické či fyzické zdeptání, strach, způsobují, že oběť nezřídka zůstává s pachatelem i po spáchání trestného činu.

Témata, do kterých materiál patří