Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Faktory, které ovlivňují postoje pachatele ke spáchanému deliktu, k průběhu vyšetřování a k doznání, mají zčásti protikladný charakter a vyvolávají konflikty v jeho vědomí. Není žádnou výjimkou, že postoje pachatele se v průběhu vyšetřování i několikrát mění – to usnadňuje vyšetřovateli vstoupit do hry protikladných sil a usměrňovat vývoj konfliktu ve prospěch vyšetřování.
Přirozený sebeobranný zájem pachatele jej často vede ke snaze mařit vyšetřování. Některé vlastnosti pachatele, např. vyšší inteligence, předchozí kriminální zkušenost apod., vytvářejí pro maření vyšetřování lepší předpoklady. Některých vlastností pachatele lze naopak využít ve prospěch vyšetřování.
Pachatel ovlivňuje průběh vyšetřování nejen svou výpovědí, nýbrž též jinými aktivitami, např. útěkem, skrýváním se, ničením důkazů atd.
Vlastností pachatele, které mají vliv na vyšetřování je nepřeberné množství.převážně jde o vlastnosti psychické. Při jejich zkoumání se kriminalistika neobejde bez pomoci soudní psychologie a soudní psychiatrie.
Kriminalisticky relevantní rysy:
charakter – vyjadřuje pachatelův vztah k jiným lidem a k sobě samému
temperament
schopnosti – pro určení způsobilosti pachatele ovlivňovat průběh vyšetřování mají největší význam rozumové schopnosti
postoje – pro průběh vyšetřování je také důležitý pachatelův postoj k policejním a justičním orgánům, k oběti, ke svědkům a ke spolupachatelům
U pachatelů trestných činů se velmi často setkáváme s takovými rysy, které jsou hodnoceny jako společensky negativní. Tak je u nich ve zvýšené míře zjišťován egocentrismus, bezohlednost, agresivita apod..
Nemalý význam pro kriminalistiku má zvýšený výskyt psychopatologických jedinců v kriminální populaci (psychopati, oligofrenici a alkoholici). Tyto patologické rysy se promítají nejen do způsobu páchání trestných činů, ale též do chování pachatelů při vyšetřování.
Významná je např. etnická příslušnost pachatelů: zvláštní pozornost si zasluhuje zejména romské etnikum. Důležité je rovněž hledisko věku pachatele.
Mimořádně silný vliv na chování pachatele při vyšetřování má jeho předchozí kriminální zkušenost. U recidivistů se lze častěji setkat s tvrdošijním zapíráním.
§ 5. Psychologické profilování pachatele
Metoda psychologického profilování je relativně mladou metodou, užívanou k vytvoření hypotetického profilu pachatele.
K této metodě se sahá v situaci, kdy identita pachatele dosud není známa, kdy však jsou k dispozici stopy, z nichž je možno získat poznatky o vlastnostech pachatele, které se zprostředkovaně vyvozují ze způsobu spáchání, z oběti, z místa činu a z dalších skutkových okolností případu. Kromě toho musí být předem shromážděny a zobecněny informace o mnoha podobných objasněných trestných činech a jejich pachatelích. Tyto předchozí soubory informací se srovnávají s aktuálně zjištěnými poznatky o neobjasněném trestném činu a na základě analogie se vytváří hypotetický model možného pachatele.