Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Pro aplikaci této metody jsou vhodné pouze některé druhy trestných činů: vraždy, znásilnění, pohlavní zneužívání, žhářství, únosy spojené s vydíráním, nebezpečná vyhrožování, obscénní komunikace.
Za nevhodné bývají pokládány např. majetkové delikty, delikty spáchané pod vlivem drogy, skutky spáchané několika spolupachateli.
Nejvhodnější jsou delikty, které zanechaly hodně stop a jejichž způsob spáchání se vyznačuje různými zvláštnostmi, naznačujícími pravděpodobnou psychopatologickou motivaci.
Zpracovaný profil pachatele by měl obsahovat tyto údaje: věk, pohlaví, rodinný stav, stupeň vzdělání, inteligence, emocionalita, charakteristika osobnosti, patologické známky chování, sexuální návyky a deviace, životní styl, sociální původ a současné postavení, zaměstnání, pracovní návyky, vzhled a úpravnost, bydliště ve vztahu k místu činu, motiv činu, zda se podobného jednání mohl dopustit již v minulosti, pravděpodobnost opakování deliktu, doporučení ohledně přístupu vyšetřovatele k pachateli.
Pro potřeby vyšetřování jsou významné takové charakteristiky pachatele, které se výrazně projevují v jeho chování i ve všedním životě a které mají specifickou orientující hodnotu pro pátrání.
Analogický postup, jako je psychologické profilování, se používá k řešení úkolu, zda určitá známá podezřelá osoba přichází v úvahu jako možný pachatel vyšetřovaného trestného činu. Shoda rysů sama o sobě není důkazem pachatelství.
Psychologické profilování je prozatím málo propracovanou metodou. U nás jsou zkušenosti s jeho aplikací malé. Prozatím se při vyšetřování psychologického profilu postupuje převážně intuitivně. Proto je třeba k využití této metody přistupovat opatrně.
V. Kriminalistické učení o oběti
§ 1. Oběť jako předmět zájmu kriminalistiky
studium osoby oběti trestného činu má pro kriminalistiku značný význam při plnění základních úkolů kriminalistiky, při vypracování metod odhalování, vyšetřování a prevence trestných činů.
Oběť bývá v mnoha případech oznamovatelem trestného činu. Je důležitým očitým svědkem činu. V této své roly je nezastupitelná. Oběť je totiž ve většině případů složitými vztahy spjata s pachatelem i s dalšími okolnostmi trestného činu, zejména dobou a místem činu, čímž se významně podílí na procesu tvorby stop.
Významnou roli sehrává oběť zejména u trestných činů proti životu a zdraví, proti svobodě a lidské důstojnosti a u některých majetkových trestných činů.
Zvýšený zájem o problematiku oběti v kriminalistice vyvolalo v 2. polovině tohoto století konstituování zvláštní disciplíny zabývající se obětí trestné činnosti – viktimologie.
Předmět viktimologie je:
osobnost oběti, její biologické, psychické a sociální rysy
role oběti v genezi činu a vztahy pachatele a oběti
role oběti při vyšetřování a soudním projednávání činu
pomoc obětem trestné činnosti, způsoby náhrady škody
prevence zaměřená na oběť činu