Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Zkoumáním velkých reprezentativních souborů pachatelů lze dospět k určení statistických dat. Všechna tato typologická zjištění lze využít ke konstruování tzv. typických vyšetřovacích verzí o pachatelích trestných činů. Kriminalistika sestavuje katalogy těchto typických verzí zvlášť pro jednotlivé skupiny trestných činů a zahrnuje je do rámce metodik vyšetřování jednotlivých druhů trestných činů.
§ 3. Vlastnosti pachatele ovlivňující tvorbu stop
Jedním z nejdůležitějších cílů vyšetřování je identifikace pachatele. Tato identifikace se uskutečňuje na základě stop, v nichž jsou zobrazeny vlastnosti pachatele.
Při vyšetřování konkrétního trestného činu začínáme poznávací proces zkoumáním stop a od nich se snažíme dospět k pachateli.
Konkrétním vyjádřením těchto zákonitostí přinášejí jednotlivá identifikační odvětví, jako je např. daktyloskopie a dále metodiky vyšetřování jednotlivých druhů trestných činů.
Především je vhodné rozlišit, že zobrazení vlastností pachatele ve stopách se děje dvěma způsoby (event. oběma současně):
na přenosu svých vlastností do stop se aktivně podílí sám pachatel (např. mechanickým kontaktem s místem činu přenese potní substanci z prstu na podložku a vytvoří daktyloskopickou stopu)
přenos vlastností pachatele do stop se děje zásluhou jiných aktivních subjektů nebo procesů, pachatel sám je při nich pasivní (např. pachatel je na místě činu pozorován svědkem nebo vyfotografován skrytou kamerou).
Znalost procesů vzniku stop a procesů zobrazování vlastností pachatele ve stopách je pro kriminalistiku velmi důležitá a lze z ní vytěžit mnoho praktických důsledků. Můžeme např. pátrat po očitých svědcích událostí mezi takovými skupinami obyvatel, které pravidelně přicházejí do styku s potenciálními pachateli.
Vlastnosti, jimiž se pachatel zobrazuje ve stopách, jsou velmi rozmanité – jde např. o různé charakteristiky tvarové, biologické, fyziologické. Skupina druhově příbuzných vlastností se v teorii identifikace označuje jako identifikační pole.
Lze vyjmenovat některé skupiny vlastností pachatele, kterým věnuje kriminalistika zvláštní pozornost:
vlastnosti, které se zvlášť často zobrazují ve stopách (vnější morfologické znaky, logické znaky krve)
vlastnosti, které jsou vysoce specifické, např. tetování, vady ve výslovnosti
vlastnosti, které jsou trvanlivé, které podléhají jen malým změnám, např. kresba papilárních linií
vlastnosti, které jsou nesnadno utajitelné, nesnadno odstranitelné a nesnadno zaměnitelné
§ 4. Vlastnosti pachatele ovlivňující průběh vyšetřování
Pachatel není pouhým pasivním objektem vyšetřování, nýbrž vystupuje jako jeho aktivní subjekt, ovlivňující dalekosáhle jeho průběh.
Průběh vyšetřování je ovlivněn zejména tím,, jaký postoj zaujímá pachatel ke spáchanému deliktu, zda totiž uznává jeho zavržitelnost a zda lituje jeho spáchání, nebo zda naopak pokládá delikt za něco pozitivního, co je slučitelného s jeho hodnotovou orientací.