Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Experiment má v kriminalistické praxi některá specifická omezení. Nemůže se např. týkat vyšetřované věci jako celku, nemůže ohrožovat životy a zdraví lidí, musí respektovat etická pravidla.

Přesto je přínos experimentu pro vyšetřovací praxi velký. Prověřuje správnost představ vyšetřovatele o faktech významných pro věc, prověřuje hodnověrnost důkazů a dokonce umožňuje získat nové důkazy.

MODELOVÁNÍ

Modelování je zkoumání reálných objektů pomocí jiných, zpravidla uměle vytvořených objektů, v nichž jsou vyjádřeny a definovány pouze vybrané vlastnosti, stránky a vztahy originálního objektu.

Model je mezičlánkem mezi realitou a představou o realitě.

V kriminalistické praktické činnosti se prozatím využívají pouze některé, zpravidla jednodušší způsoby modelování. Tradičně se aplikují formy tzv. obrazoznakových modelů, kterými jsou např. různá schémata, grafy a vzorce.

Při vyšetřování se setkáváme také s imitačními modely, především s těmi, které imitují prostorovou a fyzikální podobnost, např. metoda tzv. skládaného portrétu. Modelování tvoří také základ komplexní kriminalistické metody – rekonstrukce trestného činu.

X. Vybrané fyzikální, chemické a fyzikálně chemické metody v kriminalistice

§ 1. Charakteristika metod

Zpravidla se jedná o metody, které jsou převzaty z jiných vědních disciplín a modifikovány pro potřeby kriminalistiky. Jejich uplatnění je velmi různorodé.

Fyzikální metody jsou obecně charakterizovány tím, že při jejich použití nedochází k pozměnění, narušení nebo dokonce zničení zkoumaného objektu. Objekt může být proto následně zkoumán dalšími metodami.

Původně šlo převážně o optické metody. V posledních letech k nim náleží i metody umožňující nedestruktivní chemické analýzy. Optickými metodami lze zkoumat řadu kriminalistických stop, provádět jejich komparaci a umožnit tak v řadě případů individuální identifikaci objektů, kterými byly kriminalistické stopy vytvořeny.

Chemické metody jsou obecně charakterizovány tím, že jejich použití způsobuje menší nebo větší změny na zkoumaných objektech. V kriminalistické praxi je lze používat pouze tehdy, není-li případné poškození zkoumaného objektu na závadu věci. Řada těchto metod je velmi citlivá a jejich pomocí lze tak zjistit i velmi malá množství látek.

Fyzikálně chemické metody vyžadují zpravidla úpravu vzorku před vlastní analýzou. Tím dochází k jeho pozměnění, příp. k spotřebování. Fyzikálně chemické metody lze proto použít pouze v těch případech, kdy pozměnění nebo i spotřebování vzorku není na závadu věci. Typickými metodami tohoto druhu jsou metody chromatografické a spektrofotometrické a další. Tyto metody jsou značně citlivé a v řadě případů dovolují jednoznačně určit druh zkoumané látky. Jejich výhodou je i to, že často poskytují grafický záznam o provedeném rozboru.

Témata, do kterých materiál patří