Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
ABSORPČNÍ SPEKTRÁLNÍ ANALÝZA
Je založena na poznatku, že řada látek v pevné, kapalné, případně i plynné fázi pohlcuje některé vlnové délky elektromagnetického spektra. Na této skutečnosti jsou konstruovány spektrofotometry – jsou schopny změřit, které vlnové délky elektromagnetického spektra jsou konkrétním zkoumaným vzorkem pohlcovány.
Nejčastěji se pro tyto účely využívá infračervené záření, méně často záření ultrafialové. Absorpční spektra jsou charakteristická pro jednotlivé látky a lze je proto využít pro identifikační účely – zkoumaná látka musí být chemicky čistá.
CHROMATOGRAFIE
Chromatografické metody jsou metody dělící, které umožňují rozdělit směsi látek na jejich jednotlivé složky. V kriminalistické praxi se využívají např. při zkoumání psacích prostředků, olejů, přírodních látek, ale i léčiv, drog apod.
Chromatografických metod je známá celá řada, v kriminalistické praktické činnosti se nejčastěji využívá chromatografie na tenké vrstvě, kapalinová chromatografie a plynová chromatografie. Podstatou všech chromatografických metod je vzájemné rozdělování látky mezi pevnou (tzv. stacionární) a pohyblivou (tzv. mobilní) fází. Protože jednotlivé látky se mezi tyto dvě fáze rozdělují, je možné rozdělit směsi látek podle jejich jednotlivých složek.
Nejčastějšími pevnými fázemi jsou různé porézní materiály, často impregnované různými kapalinami s vysokými body varu.
Nejčastějšími pohyblivými fázemi jsou různá rozpouštědla a jejich směsi a plynné látky, především dusík nebo hélium.
Chromatografie na tenké vrstvě využívá jako pevnou fázi rovnoměrnou vrstvu silikagelu, křemeliny, oxidu hlinitého nebo celulózy nanesenou na destičce ze skla, kovu nebo plastické hmoty. Na tuto vrstvu se nanesou kapky zkoumaných vzorků a celá destička se vloží do nádoby s vhodnou kapalinou (směsí rozpouštědel). Vzlínající kapalina postupně rozděluje směs látek z kapky zkoumaného vzorku. Takto rozdělené složky je možné detegovat např. použitím ultrafialového záření, různých chemických detekčních činidel apod.
Metoda poskytuje velmi rychle potřebné, kriminalisticky relevantní informace. Spotřeba vzorku je velmi malá, spolehlivě postačují množství řádově v setinách miligramů zkoumaných vzorků.
Kapalinová chromatografie využívá jako pevnou fázi různé zrnité porézní materiály, které jsou pod různými firemními názvy vyráběny řadou výrobců. Pohyblivou fázi tvoří rozpouštědla a jejich směsi, které jsou mnohdy pod vysokým tlakem protlačovány sloupcem pevné fáze.
Přístrojové vybavení je složité a nákladné. Analyzovat lze řadu směsí např. oleje, léčiva, drogy, chemické ochranné zemědělské prostředky a další. Jednotlivé rozdělené podíly lze následně zkoumat dalšími metodami.