Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Z uvedeného vyplývá, že konkrétní objekty kriminalistické identifikace jsou objekty prostorově ohraničené, tj. osoby, zvířata a monolitní věci, protože splňují podmínku individuálnosti.

Naopak věci sypké, kapalné a plynné nemají vlastní prostorové ohraničení, vykazují jen obecné vlastnosti a nemohou být tudíž individualizovány, nýbrž jen skupinově zařazeny.

  1. Schopnost objektů odrážet a zanechávat své individuální vlastnosti

Tyto objekty se buď svými vnějšími vlastnostmi na jiných objektech odrážejí, nebo na nich zanechávají své části či částice, které obsahují informaci o jejich vnitřních a vnějších vlastnostech. V tomto případě mají pro kriminalistickou identifikaci význam především vlastnosti pevných věcí, mechanicky rozdělených.

Vlastnosti odražené a zanechané ve stopách nazýváme identifikačními znaky. Identifikační znaky jsou tedy obecné a zejména specifické vlastnosti objektu, které se buď odrazily ve stopě trestného činu, nebo které jsou obsaženy na částech mechanicky rozdělené pevné věci, a kterých lze – vzhledem k jejich informačnímu obsahu – využít ke kriminalistické identifikaci odraženého objektu nebo rozdělené pevné věci.

  1. Relativní stálost vlastností objektu

Převážná část kriminalistických identifikací se provádí porovnáním identifikačních znaků obsažených ve stopě. Má-li mít identifikace naději na pozitivní výsledek, je nezbytné, aby ztotožňovaný objekt neměl své specifické vlastnosti podstatně změněné.

Proto byl pro kriminalistickou identifikaci vytyčen požadavek relativní stálost objektu. Vychází z vědeckých poznatků, že věci i lidé nezůstávají absolutně stejnými.

§ 2. Podstata, cíl a hlavní formy kriminalistické identifikace

Podstata kriminalistické identifikace

Většina kriminalistických identifikací se provádí na základě informací obsažených ve stopách. Tyto informace jsou ve stopě přirozeným způsobem zakódovány.

Přirozeným kódem materiální stopy jsou identifikační znaky obsažené:

  1. v odražených vnějších strukturálních vlastnostech objektu (např. podešvi obuvi)

  2. v odražených funkčních a dynamických vlastnostech člověka, např. komunikačních vlastnostech (kupř. hlasu a řeči)

  3. ve vnějších vlastnostech mechanicky rozdělené pevné věci (např. ve znacích povrchu úlomků skla)

  4. ve vnitřních vlastnostech mechanicky oddělených částí pevné věci a zanechaných částí čí částic látek libovolného skupenství

Přirozeným kódem paměťové stopy jsou v paměti uchované vjemy o objektech a okolnostech trestného činu.

Získáváním informací ze stop se děje překódováním přirozených kódů v kódy umělé, které jsou srozumitelné kriminalistům i všem účastníkům trestního řízení.

Získání informací ze stop se provádí zejména ohledáním, znaleckým zkoumáním, výslechem atd. překódované informace se podchycují a dokumentují v protokolech a ve znaleckých posudcích.

Témata, do kterých materiál patří