Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Dochází sice ke zvýraznění nebo zhrubnutí obrazců papilárních linií, ale celková kresba se nemění.
Papilární linie jsou neodstranitelné, pokud není zničena zárodečná vrstva kůže
Daktyloskopické stopy jsou vytvářeny při fyzickém kontaktu částí pokožky pokryté papilárními liniemi s nějakým předmětem. V kriminalistické praxi to ve většině případů znamená, že dochází k přenosu potu z povrchu pokožky na předmět. Takto vzniklé daktyloskopické stopy jsou obtížně viditelné až neviditelné, a proto se nazývají daktyloskopické stopy latentní.
V řadě případů jsou ovšem v řadě případů tvořeny i jinými materiály než potem. Takto vytvořené daktyloskopické stopy jsou označovány jako stopy viditelné. K jejich vzniku dochází v případech, kdy je pokožka znečištěna nejrůznějšími nečistotami (krví, barvou), které se na předmět přenesou, nebo naopak se čistá pokožka dotkne znečištěného povrchu. Podle charakteru povrchu předmětu a působící síly při vytváření daktyloskopické stopy vznikají buďto:
stopy plošné – vznikají na pevných předmět
stopy plastické – vznikají ve tvárných materiálech
Nejjednodušším způsobem zviditelnění latentních daktyloskopických stop je použití šikmého osvětlení. Řada latentních stop je potom zrakem na prověřované ploše patrná. Často se využívá ke zviditelnění daktyloskopických prášků.
Jiné metody zviditelňování latentních daktyloskopických stop jsou založeny na chemických reakcích mezi příslušným chemickým činidlem a jednotlivými složkami odparku potu. Tyto metody se používají především pro zviditelnění stop na papírových podkladech.
Zviditelněné a původně viditelné daktyloskopické stopy je potřebné pro další využití zajistit. Zajištění daktyloskopických stop lze uskutečnit buďto fotograficky, daktyloskopickou fólií nebo odlitím.
Pro fotografické zajištění se volí vždy několik vzájemně odlišných podmínek tak, aby bylo zajištěno, že alespoň jedna z fotografií bude dostatečně technicky kvalitní.
Daktyloskopické fólie jsou tvořeny pružnou vrstvou želatiny nanesenou na vhodné podložce. Vrstva želatiny je kryta odnímatelnou průhlednou fólií. Princip zajištění spočívá v přenesení daktyloskopického prášku ze zviditelněné daktyloskopické stopy na želatinovou vrstvu daktyloskopické fólie.
K odlévání daktyloskopických stop se využívá buďto sádra nebo nověji silikonová kaučuková hmota Lukoprén.
Srovnávací otisky obrazců papilárních linií živých osob nebo mrtvol se získávají ad hoc pro identifikační účely. Srovnávací otisky se zajišťují buďto pomocí daktyloskopické černě, nebo pomocí daktyloskopického vosku a speciálního daktyloskopického papíru. Tyto srovnávací otisky „domácích“ osob se po využití ničí.
Zvláštním druhem srovnávacích otisků jsou otisky pořizované na různých druzích daktyloskopických karet a určené pro trvalou evidenci – pro možnost jejich případné identifikace v budoucnosti.