Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Orientační zkoušky krve se provádějí často pomocí benzidinu, který ve styku s krví poskytuje modré až modrozelené zbarvení.

Specifické zkoušky krve jsou buďto zkoušky mikrokrystalografické nebo zkoušky spektroskopické. Mikrokrystalografické zkoušky se provádějí tak, že vyšetřovaný materiál se smísí s příslušným činidlem, zahřeje se a pod mikroskopem se pozoruje vznik barevně i tvarově typických krystalků, které jsou tvořeny sloučeninami hemoglobinu s některými podíly činidla. Spektroskopické zkoušky pracují s kapalnými, upravenými vzorky vyšetřovaného materiálu.

Odlišení krve lidské a krve zvířecí se provádí různými modifikovanými metodami vycházejícími z původní metody Uhlenhuthovy. Podle této metody dochází na stykové ploše mezi specifickým sérem a vyšetřovaným materiálem ke vzniku bělavé sraženiny, která indikuje pozitivní reakci.

Bližší specifikace lidské krve spočívá především v určení krevních skupinových vlastností. Základní krevní skupinové vlastnosti jsou A, B, AB a 0 (nula). V současné době je známo několik set různých krevních skupinových vlastností. V kriminalistické praktické činnosti je však možné zjistit pouze několik z nich – většinu lze zjistit z krve staré pouze několik desítek minut. Dále lze zkoumáním krve zjistit pohlaví osoby, zda se jedná o krev těhotenskou nebo menstruační a další. V poslední době se rozpracovává metoda zkoumání derivátů deoxyribonukleové kyseliny (DNA), která by měla umožnit individuální identifikaci člověka.

Sliny a pot vytvářejí biologické stopy, které jsou zpravidla obtížně viditelné až neviditelné. Kriminalistický význam zkoumání potu a slin spočívá v možnosti určení krevních skupinových vlastností. Bylo zjištěno, že asi 85% středoevropské populace má schopnost vylučovat do slin a potu chemické sloučeniny, které jsou podstatou krevních skupinových vlastností.

Ejakulát vytváří biologické stopy, které jsou nalézány především na osobním prádle, povrchu těla jednotlivých osob a dalších místech. Většinou se jedná o zaschlé skvrny. Hlavní kriminalistický význam spočívá v možnosti určení krevních skupinových vlastností muže. Důležitý je i kriminalisticko-taktický význam, protože nález vždy svědčí o sexuálním charakteru objasňované události.

Vlasy a chlupy lze nalézt běžně. Vyskytují se na nejrůznějších předmětech, oděvních součástkách apod.. Zkoumají se mikroskopicky, přičemž se především zjišťuje jejich barva, struktura jejich částí atd.. Pokud jsou u kořene vlasu nebo chlupu zachyceny buňky pokožky, lze zjistit i pohlaví osoby. Po rozdrcení vlasu nebo chlupu a po obnažení vnitřní struktury lze určit i krevní skupinové vlastnosti.

Kosti a kostrové nálezy se nalézají především při zemních pracích. Kosti jsou biologické materiály, které nejdéle vzdorují rozkladu. Proto je možné jejich zkoumání i po řadě let nebo i staletí. Nejčastěji se zjišťuje, zda se jedná o pozůstatky lidské nebo zvířecí, stáří jedince v době smrti, jaká byla příčina smrti apod.. Vyhodnocením uvedených skutečností spolu s využitím kriminalistických evidencí pohřešovaných osob a zejména využitím superprojekce lze provést individuální identifikaci osoby.

Témata, do kterých materiál patří