Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

K přehlednému zachycení situace na místě činu je třeba ve většině případů pořídit více systematicky řazených záběrů. Volba negativního materiálu se řídí dokumentační potřebou. Barevný materiál je vhodný pro dokumentaci krevních stop atd.

  1. Zvláštní druhy snímků

Rozsah místa činu, individuální znaky a typické vlastnosti objektů vyžadují často aplikaci metod a postupů odlišných od běžné fotografické praxe. Zpravidla lze použít standardní přístrojovou techniku s doplňkovým příslušenstvím nebo pomůckami.

Panoramatická fotografie

Metoda slouží v kriminalistické praxi k zobrazení prostorově rozsáhlých objektů v jediném snímku. Zorný úhel panoramatického záběru musí být větší než 100° a širší nejméně dvojnásobkem jeho výšky. Kromě jednoúčelových kamer jsou nejpoužívanější skládaná panorama a širokoúhlé zobrazení.

Při první metodě se objekt snímá běžným přístrojem. Po každém snímku se kamera otočí kolem své svislé osy o počet stupňů odpovídající zornému úhlu objektu. Jednotlivé snímky se pak slepí vedle sebe.

Druhá metoda využívá ve fázi fotografování extrémně širokoúhlého objektivu.

Měrná fotografie

Pod tímto pojmem rozumíme dva druhy metod k dodatečnému zjištění rozměrů objektů nebo porovnání jejich vzájemných vzdáleností v prostoru:

Fotografie s přiloženým měřítkem využívá společného zobrazení měřítka s centimetrovým nebo jemnějším dělením s fotografovaným objektem v jediném snímku.

Fotogrammetrie je metoda zabývající se určováním rozměrů a polohy objektů z fotografických snímků. Jednodušší postup používá při snímání prostorové situace měřítko, umístěné rovnoběžně s optickou osou objektivu.

Při tzv. dvousnímkové fotogrammetrii se pracuje s dvojicemi snímků, pořízených z koncových bodů fotogrammetrické základny.

Fotografie drobných předmětů a stop

K dokumentaci těchto objektů, jejichž detaily oko při konvenční pozorovací vzdálenosti již nepostřehne, se používá fotografie zblízka (zmenšení 1:20 až 1:1) nebo makrofotografie (zvětšení 1:1 až 25:1). Dosažení větších zvětšení spadá již do oblasti mikrofotografie.

Rozmezí zaostřovacího posunu běžných objektivů nestačí a mezi objektiv a těleso přístroje je třeba zařadit mezikroužky nebo měchové zařízení, kterými lze obrazovou vzdálenost prodloužit a dosáhnout tak žádaného zvětšení.

Fotografie v šikmém osvětlení

V řadě případů je nezbytné zdůraznit strukturu fotografovaných předmětů a stop. Kolmo dopadající světlo snižuje vjem plastických detailů, a proto se používá doplňkových světelných zdrojů osvětlujících fotografovaný objekt z boku.

Používá se při dokumentaci plastických stop podevší obuvi, dezénů pneumatik atd.

Fotografie živých osob a mrtvol

Tyto fotografie se pořizují pro pátrací, registrační a identifikační účely. Postupuje se podle přesných zásad a pravidel.

Témata, do kterých materiál patří