Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do kriminalistiky dílčí podpůrné texty

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (574.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Neutronová aktivační analýza je velmi složitá analytická metoda. V kriminalistické praxi je v současné době využívána minimálně a též do budoucna lze její využití předpokládat pouze v některých přesně vymezených případech, kdy nebude možné získat požadované informace jinou, snazší cestou.

§ 3. Chemické metody

  1. KAPKOVÉ A ZKUMAVKOVÉ REAKCE

Jedná se o principiálně velmi jednoduché metody. Zkoumaný vzorek se vloží do zkumavky a smísí se s konkrétním chemickým reagenčním činidlem. Pozitivní nebo negativní výsledek zkoušky se pozoruje prostým okem, případně lupou a vyhodnocuje se změna zbarvení.

V kriminalistické praktické činnosti jsou využívány velmi často, např. v podobě orientačních zkoušek zaměřených na důkaz drog, pro důkaz přítomnosti různých toxických látek apod. uvedené reakce mají destruktivní charakter.

Všeobecně mají kapkové a zkumavkové reakce přehledový (screeningový) charakter, umožňují rychlou reakci ve zkoumaných vzorcích s tím, že jednoznačné potvrzení výsledků je třeba provést jinými metodami.

  1. ODMĚRNÉ A VÁŽKOVÉ METODY

Slouží především ke kvantitativní analýze zkoumaných vzorků. Umožňují velmi přesně zjistit, kolik jednotlivých složek a v jakém množství zkoumaný vzorek obsahuje. V kriminalistické praxi se tak stanovuje např. množství toxických látek v zajištěných vzorcích, množství léčiv nebo drog v materiálech biologického původu (např. v moči nebo krvi) apod.

Odměrné metody využívají kvantitativně probíhající chemické reakce, jejichž produktem jsou přesně definované chemické sloučeniny.

Odměrné metody pracují s roztoky, přičemž do neznámého roztoku se postupně přidává přesně známé množství chemického činidla o známé koncentraci.

Vážkové metody většinou využívají kvantitativně probíhajících chemických reakcí, jejichž produktem jsou nerozpustné sraženiny přesně definovaného složení.

V těchto případech se mísí roztok s přebytkem příslušného chemického činidla a vzniklá sraženina se po nezbytných úpravách přesně zváží.

V kriminalistické praxi nejsou příliš často využívány, protože jejich využití má význam pouze v těch případech, kdy je třeba znát přesně kvantitativní složení zkoumaných vzorků.

§ 4. Fyzikálně chemické metody

  1. EMISNÍ SPEKTRÁLNÍ ANALÝZA

Je založena na objektivním zjištění, že všechny chemické prvky za určitých podmínek vyzařují záření o přesně definovaných vlnových délkách, které jsou kontaktní. Znamená to, že analyzovaná směs vyzařuje záření, ze kterého lze jednoznačně zjistit, kterým chemickým prvkům náleží. Polohám jednotlivých vlnových délek odpovídá zjištění kvalitativního (prvkového) složení, intenzitě záření v jednotlivých vlnových délkách odpovídá stanovení kvantitativního obsahu jednotlivých prvků.

Témata, do kterých materiál patří