Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Diplomova_prace_-_financovani_regionalniho_skolstvi

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (5.25 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Konkrétní právní úpravu financování regionálního školství zajišťují zejména zákony, jejichž charakteristiky jsou uvedeny dále. Podrobnější právní úpravu dílčích úseků vzdělávání obsahují prováděcí právní předpisy, jedná se převážně o vyhlášky Ministerstva školství mládeže a sportu (dále jen „MŠMT“) a některé záležitosti financování regionálního školství jsou upravovány nařízeními vlády.

  • Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním a vyšším odborném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „školský zákon“) má mimořádně velký rozsah, jedná se o částečnou kodifikaci právní úpravy vzdělávání v České republice. Školský zákon nahrazuje hned čtyři předchozí „školské“ zákony: zákon č. 76/1978 Sb., o školských zařízeních, zákon č. 29/1984 Sb., o soustavě základních a středních škol, zákon č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství, a zákon č. 390/1991 Sb., o předškolních zařízeních a školských zařízeních.6 Z hlediska financování regionálního školství ze státního rozpočtu je podstatná část čtrnáctá školského zákona, z hlediska financování regionálního školství z rozpočtu územních samosprávných celků je podstatná část sedmnáctá. Školský zákon se dá považovat za velmi „dynamický“ právní předpis, k datu 1. 1. 2012 byl již 26x novelizován.

  • Zákon o státním rozpočtu (vždy na daný rok). Tento zákon obsahuje celkové příjmy i výdaje státního rozpočtu v členění do kapitol, stanoví výši kapitoly 333 Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, která je stěžejní pro téma této práce a také stanoví příspěvek státu obcím na částečnou úhradu provozních výdajů jimi zřizovaných škol a školských zařízení.

  • Zákon č. 306/1999 Sb., o poskytování dotací soukromým školám, předškolním a školským zařízením, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o financování soukromých škol“). Tento zákon řeší financování škol zřizovaných soukromými fyzickými nebo právnickými osobami.

  • Zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o malých rozpočtových pravidlech“). Tento zákon je stěžejní pro financování regionálního školství z rozpočtů územních samosprávných celků, obsahuje právní úpravu příspěvkových organizací územních samosprávných celků, což je nejčastější právní forma škol a školských zařízení.

  • Zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o velkých rozpočtových pravidlech“). Tento zákon má velký význam pro financování škol a školských zařízení zřizovaných registrovanými církvemi nebo náboženskými společnostmi, kterým bylo přiznáno oprávnění k výkonu zvláštního práva zřizovat církevní školy. Těmto školám jsou poskytovány finanční prostředky ze státního rozpočtu formou dotace v režimu zákona o velkých rozpočtových pravidlech.

  • Zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, definuje pedagogické pracovníky, upravuje kvalifikační předpoklady pro výkon jejich činnosti, jejich další vzdělávání a částečně i kariérní systém.

  • Vyhláška č. 492/2005 Sb., o krajských normativech, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška o krajských normativech“). Vyhláška je závazná pro krajské úřady a upravuje postup při stanovení krajských normativů.

  • Nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů.

  • Směrnice MŠMT č.j. 28 768/2005-45, kterou se stanoví zásady, podle kterých provádějí krajské úřady rozpis finančních prostředků státního rozpočtu přidělovaných podle § 161 školského zákona krajským a obecním školám a školským zařízením, vydaná ve Věstníku vlády pro orgány krajů a orgány obcí. (dále jen „směrnice o rozpise rozpočtu“).

Témata, do kterých materiál patří