Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 - Zápisky z hodin

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (463 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

úroková arbitráž = mechanismus, který vyrovnává domácí a světovou úrokovou míru, vyvolává přelévání kapitálu mezi aktivy, dokud se úrokové míry nevyrovnají

úrokový diferenciál = rozdíl mezi domácí a světovou úrokovou mírou, vytváří ziskové příležitosti

Když je v zemi vyšší úroková míra než ve světě

- díky úrokové arbitráži se sníží úroková míra, klesnou domácí úspory a vzrostou investice. Rozdíl mezi investicemi a úsporami bude vyplněn čistými investicemi ze zahraničí neboli čistým dovozem kapitálu.

I – S – (T – G) = -If

rozdíl mezi investicemi a úsporami čistý dovoz kapitálu

=> Země, jejíž domácí úroková míra je vyšší než světová, se státá čistým dovozcem kapitálu a v důsledku toho i čistými dovozci zboží a služeb.

Čistý dovoz kapitálu vyvolává stejně velký čistý dovoz zboží a služeb (v důsledku dovozu kapitálu vzroste poptávka po korunách – apreciace - tím klesne vývoz zboží a služeb a vzroste dovoz, jakmile schodek zahraničního obchodu dosáhne tolik, kolik činí čistý dovoz kapitálu, koruna přestane apreciovat). Pro rovnováhu platí:

-If = -X

- X …… záporný čistý vývoz (čistý dovoz zboží a služeb)

Země, jejichž úroková míra je nižší než světová, budou čistými vývozci kapitálu. Úroková míra se díky arbitrážím zvedne, což zvedne úspory a sníží investice. Vznikne tak rozdíl mezi úsporami a investicemi, který bude vyplněn čistými investicemi do zahraničí neboli čistým vývozem kapitálu.

S + (T – G) – I = If

If ……….. čistý vývoz kapitálu (rozdíl mezi vývozem kapitálu a dovozem kapitálu)

Čistými vývozci kapitálu budou země, které mají relativně vysoké úspory vzhledem k domácím investičním příležitostem.

Čistými dovozci kapitálu budou země, které vytvářejí relativně nízké domácí úspory v porovnání s domácími investičními příležitostmi.

Zvýšení rozpočtového schodku ceteris paribus vyvolává růst obchodního schodku.

Rovnováha trhu zboží a služeb

I + X = S + (T – G)

Investice I musejí být plánované, aby byla rovnováha na trhu zboží a služeb. V případě neplánovaných investic by ekonomika nebyla v rovnováze, protože firmy by chtěly snižovat produkci a domácí produkt by klesal.

Podmínky rovnováhy

r = rw

I + X = S + (T – G) => národní investice se rovnají národním úsporám (zahraniční investice se přitom rovnají čistém vývozu zboží a služeb X)

Rovnováhu trhu zboží a služeb lze charakterizovat jako rovnováhu trhu zapůjčitelných fondů.

Velká otevřená ekonomika

Zatímco změny investic nebo úspor v malé ekonomice nemají vliv na světovou úrokovou míru, změny investic nebo úspor ve velké ekonomice se projeví i ve změně světové úrokové míry.

Prémie za riziko

- dostávají ji investoři za rizikovější investice

- v zemích, kde je vyšší riziko investic, přetrvává vyšší úroková míra

Témata, do kterých materiál patří