Mikroekonomie 2 PMIKP - Tahák
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
4 Individuální poptávka
= popt. Jediného spotřebitele po statcích uspokojující indiv.potřeby. Faktory: cena popt. statku, ceny ostatních statků a důchod spotřebitele. Tvar popt.fce pro n spotřebovaných statků za předpokladu, že jmenované faktory jsou nezávislé proměnné a ostatní fkatory jsou stálé (ctris paribus): X1=f1(P1,P2,…Pn,I), X2=f2(P1,P2,….Pn,I) …. Až Xn=fn(P1,P2,…Pn,I).
4 Vliv změny důchodu spotřebitele na poptávku
Předpokládejme- změní s pouze důchod spotř. ceny a ost. faktory jsou konstantní. Změna důchodu vede k posunu linie rozpočtu, mění se množdtví staků X a , které spotřebitel může nakoupit. Linie jsou rovnoběžné – neměmí se poměr cen. Směrnice všech linií a MRS ve směně jsou stejné. V bodě optima zůstává i MRS ve spotřebě.Změna důchodu – vede ke změně optimální kombinac statků a mění i úroveň užitku.
4 Důchodvá spotřební křivka ICC
ICC = Income Consumption Curve. Je souborem kombinací dvou statků, při nichž spotřebitel maximalizuje užitek při různých úrovních důchodu (cet.par.). Reakce spotřebitele se u různých statků liší. Pro normální statky se s růstem důchodu zvšuje i nakupované množství. Jde-li o méněcenný statek, při nízkých úrovní důchodu se může nakupované množství též zvyšovat,a le od určité úrovně celkových příjmů začne klesat. Zájem spotřebitele se přesune ke statkům s komplexně pojatým užitkem vyšším. Srůstem důchodu nakupované množství klesá. Tvar ICC ovlivňuje to, zda je statek normální či méněcenný.
a) oba staky jsou normální, b) statek Y je normální, X je méněcenný a jeho optim.množství s růstem důchodu klesá, c) statek X je normální, Y je méněcenný a jeho optim.množství s růstem důchodu klesá
4 Engelova křivka
Pomocí indif.křivek a linií rozpočtu lze analyzovat změny opt.kombinace statku X a Y v závislosti na změnách důchodu. Lze sledovat i závislost mezi celk.důchodem a nakupovaným množstvímurčitého statku. Tento vztah vyjadřuje Engelova křivka (EC).
Pro každou úroveň důchodu I1,I2,I3 existuje optimální od E1,E2,E3. Každému bodu optima odpovídá určité množství statku X1,X2,X3. Na ose x – úrovně důchodu spotřebitele, na ose y – množství statku X.
V případě norm.statků – s růstem důchodu spotřebitele roste nakupované množství. Eng.křivka je rostoucí, má kladnou smšrnici. Odlišujeme staky NEZBYTNÉ (nakupované množství statku roste pomaleji než důchod, konkávní) a LUXUSNÍ(nakupované množství statku roste rychleji než důchod, konvexní). V příp. méněcenných stat.- spotřeba kledá s růstem důchodu, Eng.kř. je klesající.
Souhrnná Eng.k. jako součet tří dílčích křivek – ta první co jde nahoru. Pro nezbytné st. začala růst se zpožděním, rychlost růstu se zpomaluje. Pro luxus.st. se objevuje jako poslední, rychlost růstu roste. Pro méněcenné st. po nasycení klesá s rostoucím důchodem.