Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce - agroekologie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (882.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

2) teplota – rychlost fot. na teplotě je odlišná u C3 a C4 plodin.Při vyšších teplotách je max. rychlost u C4 plodin. Ale C4 rostliny nejsou dobře přizpůsobeny menším teplotám – a tak při teplotě menší než 10 C fot.rychlost již klesá k nule, zatímco u C3 rostlin probíhá fotosyntéza i při teplotách blízkých O C.Hodně to závisí na množství N v listech.

Rychlost fotosyntézy také závisí na druhu listů. Listy, které se vytvoří v horních partiích stromů na více ozářených místech mají obvykle více chlorofylu a vyšší max. rychlost fotosyntézy než stinné listy. Stinné listy nedokáží vyvinout tak velkou max. rychlost fot. jako slunné listy.

Fotosyntéza porostu závisí na porostní architektuře. Hustý porost má vyšší rychlost fotosyntézy než řidší porost, ale může u něj dojít k omezení fotosyntézy vyčerpáním

( snížením) koncentrace CO2 ( zejména při bezvětří ), nebo k vyčerpání půdní vláhy apod.

Závisí také na orientaci a velikosti listů ( plodina s většími a vodorovně orient. listy na tom bude lépe, než plodina s malými a vzpřímenými listy).

Shrnutí : Rychlost fotosyntézy je tedy určována třemi hl. faktory 1)vývojovým stádiem plodiny 2) podmínkami prostředí ( intenzita a kvalita světla, teplota, CO2, voda, živiny, vítr …) 3) fotosyntetickým typem ( C3, C4, CAM).

82 . Dýchání : význam, biochemické procesy, alokace asimilátů

Uhlíkaté sloučeniny ( produkty fotosyntézy) mají dvě klíčové úlohy v těle rostlin. Je to úloha akumulátorů energie a u role zdroje uhlíkatých skeletů.

Respirace –umožňuje získat energii, je to opak fotosyntézy. Energie se získává reakcí organických látek s kyslíkem za vzniku CO2. Probíhá tam, kde nemůže probíhat fotosyntéza – podzemní části rostlin, v noci,…

Uvolňují se použitelné formy energie ve formě ATP. Pro zemědělce – dýcháním ztrácí rostlina produkty fotosyntézy. U dýchání rozlišujeme několik fází…

  • 1. Glykolýza – Glukóza se štěpí na dva pyruváty

  • 2. Citrátový cyklus – pyruvát rozložen na CO2 a vznikají redukované flavoproteiny a NAPD + H+ (což jsou donory elektronů)

  • 3. Systém přenašečů – přenos elektronu až na molekulu kyslíku

  • 4. Oxidativní fosforylace – tvorba protonového gradientu ke tvorbě ATP.

cukr + 6O2 vzniká 6CO2 + 6H2O + energie (36 ATP)

Klíčová otázka je tvorba hospodářského významu – alokace získaných uhlíkatých látek, vzniklých fotosyntézou. Jak s tím rostlina naloží. Zda-li investuje do listů, stonku, plodů,…

Dýchání - růstové, nebo udržovací

Morfologické projevy alokace asimilátů a jejich agronomický význam…

Rostlina má relativně krátký embryonální vývoj, nevyvinou se všechny orgány a vývin není centrálně regulován ( jako je tomu u živočichů). Růst rostlin je velice plastický .

Jen malá část asimilátů je spotřebována tam, kde vzniká. Většinou je tedy transportována floémem. Dochází k ALOKACI.

Témata, do kterých materiál patří