Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Politologie-zkouska

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (284.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ke zkoušce

Konsociační vs. konsensuální demokracie

  • V 80. letech přehodnotil Lijphart model konsociační demokracie – podle něj může KD fungovat i v zemích bez odpovídající politické kultury, stačí správně nastavit instituce, to se ovšem neosvědčilo.

  • Rozlišení dvou protipólů – většinový (westminsterský) a konsensuální model demokracie. Existující systémy mohou podle Lijpharta být zařazeny na osu mezi tyto dva póly. Příkladem WD je například VB nebo NZ, příkladem konsensuální D jsou klasické konsociační demokracie.

  • Konsociační demokracie je charakteristika existujících režimů X konsensuální demokracie je snahou o obecně aplikovatelný model, který je téměř k ničemu.

Konsensuální demokracie vs. Westminsterská demokracie

  1. Velké koalice 1. Vlády jedné strany

  2. Vyvážený vztah exekutivy a legislativy 2. Převaha exekutivy nad legislativou

  3. Multipartismus 3. Bipartismus

  4. Proporční zastoupení 4. Většinové a disproporční volební systémy

  5. Korporativní uspořádání zájmových skupin 5. Pluralitní systém zájmových skupin

  6. Decentralizace nebo federace 6. Centralizovaná vláda

  7. Psaná a často rigidní ústava 7. Nepsaná flexibilní ústava

  8. Symetrický bikameralismus 8. Jednokomorový/asymetrický

dvoukomorový parlament

  1. Existence nejvyšších nebo ústavních soudů 9. Difúzní ústavní soudnictví

  2. Nezávislost centrální banky 10. Centrální banka závislá na exekutivě

  1. Politické ideologie

Koncept ideologie

  • Jde o kompletní soubor názorů, pohledů a předpokladů, které nám pomáhají interpretovat svět.

  • Ideologie je fenoménem 19. a 20. století. Často negativně vnímána jako pokřivený obraz společnosti. U zrodu ideologie stojí osvícenství a velká francouzská revoluce.

  • Její vznik vysvětlují dvě teorie – teorie kulturní transformace (Marx, Weber) a teorie sociální reprodukce (postmarxisté, poststrukturalisté).

  • Vliv ideologie kulminuje na přelomu 19. a 20. století, po druhé světové válce upadá, hovoří se o konci ideologie a konci dějin.

  • Termín vzniká na konci 18. století – spojeno se jménem Destutt de Tracy, který ideologii považoval za vědu o idejích, jako specifickou formu zoologie (zcela jiný význam než dnes). Po roztržce s Napoleonem byl on a jeho přátelé označeni za ideology – vzniká negativní pojetí ideologie jako něčeho, co pokřivuje obraz společnosti (v tomto pojetí ideologie zmíněna i v novém vydání Encyklopedie z roku 1835).

  • V 19. století rozvoj dvou směrů – jednak se rozvíjí jednotlivé ideologie, vedle toho se ale rozvíjí i myšlení o ideologii jako specifickém fenoménu (marxistické pojetí ideologie – Marxovo přirovnání – ideologie je camera obscura).

Ideologie a ideologický trojúhelník

  • Pomyslný trojúhelník – jeho tři vrcholy tvoří tři hlavní ideologie – socialismus, konservatismus, liberalismus – je tento koncept stále relevantní?

  • V této metafoře jsou jednotlivé póly vzdálené, nicméně reálně se poměrně sbližují, běžně se hovoří o sociálním konzervatismu, liberálním socialismu atd. V některých ohledech se jednotlivé ideologie velice sbližují.

  • S postupným vznikem dalších ideologií se možnost tohoto konceptu dále oslabuje.

Témata, do kterých materiál patří