Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Politologie-zkouska

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (284.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ke zkoušce

Tolerance

Konstitucionalismus

Individualismus

Rozumnost

Proudy liberalismu

  • Klasický liberalismus 19. st. – tzv. „manchesterský liberalismus“. Stát vnímán jako nutné zlo. A. Smith – zdrojem ekonomického růstu je svobodná lidská práce, konkurence a tržní mechanismsu, trh musí být oproštěn od státních zásahů – jde o tzv. doktrínu laissez-faire. Plodil značné asociální dopady, i díky nim se rozvíjí:

  • Sociální liberalismus – John Rawls – připouští mírné zásahy státu včetně redistribuce; existují zla, proti kterým nemůže bojovat jedinec, ale stát (nemoci); důraz na pozitivní svobodu

  • Neoliberalismus – návrat k původnímu liberalismus, odmítání státních zásahů, částečné propojení s konzervatismem; R. Nozick, A. F. von Hayek

Konzervatismus

  • Vznik prvních konzervativních děl na přelomu 18. a 19. st., většinou v reakci na francouzskou revoluci, impulsem byly společenské, politické a sociální změny, které ničily tradiční řád – první konzervativní díla tedy reagovala na borcení starých pořádků. Vznik také jako protiklad na myšlenky liberalismu a socialismu.

  • Joseph de Maistre – francouzská revoluce je božím trestem za osvícenské myšlenky

  • Za zakladatele klasického konzervatismu považován Edmund Burke („Úvahy o revoluci ve Francii“). Druhou větví byl autoritářský konzervatismus (J. de Maistre), který se rozvíjel zejména v kontinentální Evropě (Francie, Německo). V závěru 20. století pak tzv. nová pravice (neoliberalismus, neokonzervatismus) – propojení liberálních a konzervativních myšlenek. Někteří moderní konzervativci (E. Voegelin, R. Scruton) toto propojení ale odmítají.

Základní principy

  • Tradice a rozvážný přístup ke změnám – Vyplývá již z etymologického významu slova konzervatismus – důraz na tradici je nejvíce sdílený princip konzervativních proudů, je třeba udržet tradice, hodnoty a zavedený řád. Pokud se dějí změny, musí být rozvážné a postupné – odpor k revolučním změnám. V tradici se doráží moudrost a odkaz předků.

  • Autorita doplněná řádem a zákonem – Autorita založena na víře v transcendentní řád a přirozený zákon, autorita je důležitá, jelikož dováže vést společnost, proto je uplatňována shora. Roli autority sehrává též náboženství a mravnost. Podle Burka je náboženství základem společnosti.

  • Hierarchie, potřeba vrstev a tříd ve společnosti – Má-li společnost dobře fungovat, musí být rozdělena do tříd. Klasičtí konzervativci znávají rovnost před Bohem a rovnost před právem, odmítnutí rovnosti postavení, odstupňování postavení mezi jednotlivci je přirozeným jevem (vztah rodiče – dítě, učitelé – žáci).

Socialismus

  • Spíše než jednotné učení představuje socialismus komplex navzájem propojených argumentací. Jde o jakousi „politickou a ekonomickou koncepci vedenou ideálem spravedlnosti a bratrství“. Jednotlivé směry spojuje především důraz na společnost namísto individua. Socialistické proudy nejsou jednotné z hlediska cílů ani z hlediska prostředků, které mají vést k jejich dosažní.

  • První socialisté (utopičtí socialisté – R. Owen, Ch. Fourier) v 19. století volali po změně průmyslového kapitalismu, jako alternativu stavěli komuny založené na lásce a spolupráci. Se složitější teorií přišli Marx a Engels, kteří chtěli kapitalismu svrhnout pomocí revoluce.

  • Na tehdejší teorie měla vliv situace dělnictva – jak ta se měnila, měnily se i socialistické přístupy. Vedle radikálního proudu (komunisté) pak vznikl umírněný proud, který revoluci odmítal a požadoval postupné změny za pomoci voleb (socialisté, sociální demokracie – např. Eduard Bernstein). V závěru 20. století se přidávají další koncepty (např. třetí cesta).

Témata, do kterých materiál patří