Průvodce psychologií osobnosti a sociální psychologií 1
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Podrobnější Jungovo rozlišení typů osobnosti využívá poměru sil čtyř “mohutností” či čtyř psychických funkcí:
Myšlení - zkoumá, co vnímaný předmět je.
Cítění – oceňuje hodnotu předmětu.
Smyslové vnímání - zahrnuje veškerou smyslovou zkušenost.
Intuice - poznává skrytý význam předmětu.
Kombinací a interakcí uvedených dvou postojů introverze - extraverze a podílů čtyř funkcí vytvořil Jung obsažnou typologii, dnes méně známou.
Ego - obranné mechanismy
Podle Junga se duševní energie přesouvá z jednoho subsystému do druhého a může vyvolávat buď nežádoucí napětí nebo může být využívána společensky přijatelným počínáním.
Vytěsnění
Se vztahuje na jakékoliv nežádoucí myšlenky a přání, které jsou přesunuty do nevědomí, proudění energie do vědomí však nic nebrání a může být vyvoláno napětí.
Sublimace
Slouží přesunutí k energie z nevědomí do společensky přijatelných projevů.
Symbolizace
Jiný prostředek přesunu energie do sociálně přijatelného počínání rituální tance, náboženské obřady. Civilizace sama je vlastně podle Junga výsledkem četných symbolizací.
3. 5 Humanistická psychologie
Třetím nejvýraznějším proudem v psychologii současné doby je vedle psychoanalýzy a behaviorismu, širší zaměření různých psychologických teorií na člověka humanistická psychologie. Filosofickým základem tohoto obrácení psychologických směrů k člověku tvoří existenciální filosofie, která vznikla v 19.století, ale uznávanou se v Evropě stala až po první světové válce a v Americe až po druhé světové válce. Jejím zakladatelem byl dánský filosof S. Kierkegaard (1813 – 1855), který ale svým přesvědčením, že každý jedinec má právo svobodně si volit svou pravdu, na základě své subjektivní víry, předběhl svojí dobu, a proto se setkával s výsměchem a nepochopením.
Mezi současné existencionalisty patří ateisté i věřící, ti ale vnímají víru jako osobní volbu, nikoliv jako dogma.
Současná psychoterapeutická škola logoterapie – V. E. Frankla je založená na pomoci lidem uplatnit svou vůli ke smyslu, najít proč žít, jaký je smysl života.
Carl R. Rogers (1902 –1987)
Hlásil se k filosofii existencionalismu, v americkém prostředí prostoupeném psychoanalýzou a behaviorismem, zdůrazňoval jednotu a jedinečnost každého člověka, jeho novému přístupu se říká nedirektivní nebo “na člověka zaměřená terapie”.
Věří, že každý člověk má „ve svém nitru nesmírné schopnosti sebeporozumění a proměny vlastního sebepojetí, základních postojů a jednání zaměřeného na vlastní self. Tyto možnosti mohou být využity v definovatelné atmosféře, ve které vládnou podporující psychologické vztahy”. (Rogers, 1998, str.106)
Shrnuje tři nejdůležitější podmínky, které platí v jakémkoliv vztahu, kde jde o rozvíjení osobnosti, např. ve vztahu psychoterapeuta a klienta:.