Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie - starší varianta 2010

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.13 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Poruchy komunikace a řeči

Úzkostné děti, které se bojí separace od matky a mají nepřiměřené obavy z kontaktu s cizími lidmi, mohou za takové situace trpět poruchami v oblasti komunikace.

Mutismus neboli nemluvnost je neurotický útlum řeči u dítěte, které mluvit umí, ale z důvodu emoční inhibice mluvit odmítá. Útlum řeči je projevem strachu a napětí v určité situaci nebo v komunikace s určitou osobou. Může vznikat i jako následek nějakého traumatu. Dítě přestává mluvit, posléze reaguje jenom posunky nebo vůbec ne. K mutismu mají sklony spíše děti primárně úzkostné, samotářské, zvýšeně závislé, které se nedovedou prosadit., sociálně nezkušené a infantilní.

Koktavost (balbuties) je funkční poruchou plynulosti rytmu řeči. Projevuje se křečovitým opakováním slabik či celých slov nebo prodlužováním začátku jednotky verbálního sdělení.

U těchto dětí se běžně setkáme s pocity méněcennosti, útěkem ze školy, izolací od dětské skupiny. Koktavé děti se s vlastní nápadností, případně až směšností, velmi špatně vyrovnávají. Jejich sebehodnocení bývá negativně ovlivněno větší labilitou a přecitlivělostí, vlastnostmi, které už přispěly ke vzniku těchto potíží a posléze je dále udržují.

Neurotické návyky mají nutkavý charakter. Jsou spojeny s pocity úzkosti a napětí které by se zvýšilo, kdyby dítě určité činnosti zanechalo. Obyčejně jde o zautomatizovanou, stereotypní pohybovou aktivitu. Neurotické návyky fungují jako ventil napětí při nadměrném zatížení (např. dítě si začne kousat nehty, když má být zkoušené). Neurotické návyky jsou považovány za částečně nevědomý projev. Proto příliš nepomáhají tresty za takové chování. Mezi nejběžnější neurotické návyky patří dumlání prstů, okusování nehtů (onychofagie), škrábání kůže či masturbace. Vzácnější je vytrhávání vlasů a mnohdy i jejich pojídání (trichlotillománie), jež může signalizovat závažnější poruchu.

Tiky jsou mimovolně opakované neúčelné pohyby různých svalových skupin, které nemizí ani ve spánku. Na jejich trvání se podílejí vleklé problémy, tělesný stav atp. Nelze je odnaučit trestáním.

Bolení hlavy, které však nemívá konstantní charakter ani lokalizaci.

Neurotické symptomy v prepubertě

Obvyklé příznaky neurózy v prepubertě bývají depresivní stavy.

Smutky a deprese

V dětství se vyskytuje depresivní porucha chování, která je spojena s typickými odchylkami v oblasti prožívání, chování i somatických reakcí.

Smutek vzniká jako reakce na ztrátu osobě významné hodnoty (i na pouhý pocit takového ochuzení). Není to však jediný způsob, jak prožívat ztrátu, existují i jiné varianty, např. vztek.

Pokud je smutek významnější a dominující součástí převládající nálady, lze mluvit o depresi. Depresivní nálada není v dětství obvyklá, a pokud se vyskytne, bývá obyčejně reakcí na nějakou závažnější ztrátu. Lze očekávat, že po určité době odezní. Pro depresivní poruchu je charakteristické:

Témata, do kterých materiál patří