Psychologie - starší varianta 2010
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
tělesné (nemoci, úrazy),
psychické (stresy, traumata, přepracovanost),
sociální (konflikty)
Neurotické symptomy
1.psychické:
poruchy emocí (strach, fobie, úzkost, deprese)
poruchy myšlení – obsese ( vtíravé myšlenky), p. hodnocení a sebehodnocení
poruchy paměti (amnézie)
poruchy pozornosti – p.koncentrace, snadná unavitelnost
poruchy autoregulace – kompulze (nutkavé jednání)
poruchy spánku
2. somatické – třes, bolesti, poruchy zažívání či vyměšování aj.
Přehled duševních poruch
Neurotické příznaky v dětství
Úzkosti
Přemrštěně úzkostné reakce na zevní podněty, pocity nejistoty, přimykání k jedné osobě, nejčastěji k matce. Porucha je charakteristická chronickou nerealistickou úzkostí, často vyhrocena do akutních atak úzkosti a paniky. Úzkost není vázána na žádnou určitou situaci, pojí se s ní příznaky napětí, neklidu a podráždění, kterých se nelze zbavit, tendence k přehnaně intenzivním reakcím na běžné podněty. Nesoustředěnost vede ke zhoršení výkonů. Nemocný trpí pocity ohrožení, negativního očekávání, vlastního selhávání a neúspěšnosti, poruchami spánku a pocitem únavy, nedovede odpočívat. Necítí se dobře somaticky ani psychicky, mohou se vyskytovat i příznaky deprese, přidružuje se beznaděj
Fobie
Porucha je charakteristická iracionálním, nepřiměřeným strachem z něčeho, co samo o sobě není nebezpečné. Obavy nemocného jsou nadměrné, neodpovídají skutečnosti, předmět obav nemusí být ani reálně přítomný, pouhá představa může vyvolat velmi silný pocit strachu. Strach a úzkost nutí nemocného jednat způsobem, který vede k úlevě. Může se chovat podivně, ale uvědomuje si, že jeho chování je přehnané či nesmyslné.
Agorafobie – vyvolává je dav lidí nebo veřejné prostranství, nemocný se bojí opustit domov, strach z cestování v hromadné dopravě, z nakupování.
Klaustrofobie – strach z uzavřených prostor
Sociální fobie – strach ze styku s lidmi a z komunikace, zejm. tam, kde by mohl být středem pozornosti, velmi nízké sebevědomí, zvýšené obavy z negativního hodnocení, z kritiky.
Nosofobie – strach z nemocí, ze smrti – thanatofobie
Poruchy vyměšování -
trestáním se jen zhoršují. Vedle pochval a povzbuzování k sebekontrole je třeba předcházet i možným nežádoucím sociálním důsledkům.
Enuréza je porucha funkce vyprazdňování močového měchýře, k němuž dochází bez účasti vůle a pozornosti dítěte. Pomočování do 3 let je považováno za fyziologické, o enuréze mluvíme až po 4. roce života. Častější a méně závažné je noční pomočování, vzácnější bývá pomočování denní. Stejně jako při vývoji dovednosti dodržování čistoty se děti obvykle nejdříve naučí ovládat svěrače ve dne a teprve později v noci. Postihuje častěji dívky.
Enkopréza je poruchou vyměšování stolice. Vzniká podobným mechanismem jako pomočování, ale je vzácnější a závažnější. Objevuje se obyčejně v komplexu obecné neschopnosti zachovávat čistotu.