Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Psychologie - starší varianta 2010

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.13 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Nepřiměřeně smutná nálada, která ovlivňuj celkový postoj ke světu i k sobě samému. Následkem toho vzniká pocit beznaděje a ztráty vlastní hodnoty.

  2. Deprese bývá spojena s celkovým útlumem veškeré aktivity, s apatií, ztrátou veškeré motivace, zhoršením koncentrace pozornosti a paměti.

  3. Dětskou depresi hojně doprovázejí somatické potíže, jako jsou poruchy spánku, jídla, zvýšená únava apod.

Nutkavá neuróza se jen vzácně vyskytuje před devátým rokem. Děti jsou náchylné k plachosti až se sklony k perfekcionismu. Vůlí je nelze potlačit ani zapudit. Při léčení se uplatňuje zvláště chemoterapie.

Patické reakce a syndromy. Z důvodu nepevnosti vlastních vnitřních řídících struktur kladou často nepřiměřený důraz na reakce okolí.

Neurastenický syndrom, provázející i později každé trvaleji zvýšené zatížení organismu a nervové oslabení. Při terapii je třeba věnovat především pozornost zažívaným konfliktům. Je třeba také upravit životosprávu a věnovat dostatek pozornosti zvláště aktivnímu odpočinku.

Sami doktoři však nemohou dítě uzdravit, celé okolí dítěte musí dokázat každé zlepšení výchovně využít, upevnit dobré návyky, navodit pracovní zájem a posílit dobré tendence v chování, odměnou za úsilí všech je pak duševní zdraví dítěte.

Neurózy dospělých

Posttraumatická stresová porucha

Vzniká jako prodloužená nebo zpožděná odezva na traumatizující událost, která přesahuje běžnou lidskou zkušenost (násilný trestný čin, přírodní katastrofa, válka..).

Příznakem je vtíravé, opakované prožívání traumatu, trýznivé zážitky si i později znovu vracejí v představách, myšlenkách či ve snech. Někdy se projeví i v chování pacienta.Projevuje se přetrvávající úzkostí a zvýšenou přecitlivělostí. Důsledkem bývají obtíže v koncentraci pozornosti a poruchy spánku, také často depresivní i suicidální (sebevražedné) tendence.

Panická porucha

Hlavním rysem jsou opakované ataky těžké úzkosti, tj. paniky, které nejsou vyvolávány nějakým specifickým podnětem, proto je nelze předvídat.

Příznaky: zrychlený pulz, pocení, třes, střídající se horko a zimnice, obtížné dýchání až dušení, tlak v hrudníku, pocity břišní nevolnosti, velmi nepříjemné psychické prožitky: neklid, pocity necitlivosti těla a bezmocnosti, strach ze ztráty možnosti jakkoliv ovládnout situaci a strach ze smrti.

Příznaky jsou typické náhlým začátkem a silnou intenzitou prožitku úzkosti, ale krátkou dobou trvání.

Neurastenie: zhoršený, dlouhodobý neuroticismus. Projevuje se zvýšeným napětím, úzkostí, silnou únavou, ztrátou zájmů, špatnou soustředěností

Konverzní neuróza. Potlačené konflikty se projevují tělesnými symptomy (ochrnutí, zvracení, dokonce i slepota). Speciální formou této neurózy je hypochondrie.

Hypochondrie: přehnaný, neopodstatněný strach o své zdraví

Témata, do kterých materiál patří