Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vypracované otázky 2016

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (560.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Otázka č. 54 – Ruské revoluce roku 1917 a tzv. říjnové dekrety

Během války se výrazně organizují sověty, 27. 2. 1914 vzniká Petrohradský sovět dělnických a vojenských zástupců. Prvního března 1917 se rozhodl předat moc Prozatímnímu výboru státní dumy, bude-li vyhlášena demokratická republika a svoláno ústavodárné shromáždění (+ další kraviny typu svoboda tisku, omezení …). Po abdikaci cara (3.3.) došlo k vytvoření Prozatímní vlády a vzniku dvojvládí (PV x sověty), I. všeruský sjezd sovětů přijal rezoluci o podpoře Prozatímní vlády. O puč se mezitím pokusil generál Kornilov.

Všeobecná nedůvěra ve vládu vedla k sílící revoluční náladě. Ozbrojené povstání v Petrohradu začalo 24. října 1917. Na prvním zasedání II. všeruského sjezdu sovětů bylo přijato prohlášení Dělníkům, vojákům a rolníkům o svržení moci kapitalistů. Tím byla završena Velká říjnová (listopadová) revoluce.

Porevoluční vývoj

II. všeruský sjezd sovětů přijal následující dekrety (říjnové dekrety):

  • Dekret o míru – návrh všem válčícím stranám o uzavření míru, prvním krokem tříměsíční příměří

  • Dekret o půdě – konfiskace veškeré statkářské či církevní půdy – znárodnění veškeré půdy

  • Dekret o vytvoření dělnicko-rolnické vlády - zvolení nejvyššího orgánu mezi sjezdy sovětů – Všeruský ústřední výkonný výbor - a první dělnicko-rolnickou vládu – Radu lidových komisařů v čele s V. I. Leninem (ten pán, co říkal: „Učit se, učit se, učit se“, tak se učte, pacholci!)

RLK přijala v listopadu 1917 Deklaraci práv národů Ruska – právo na sebeurčení či zrušení národnostních výsad.

Dekrety o soudech – celkem 3 – řeší poměr sovětské moci k starému právu – soudci mohli dodržovat staré předpisy, pokud nebyly v rozporu s revolučním smýšlením. Základní složkou sovětské soudní soustavy se stal místní lidový soud (tříčlenný senát – soudce a dva laici), vedle nich ještě revoluční tribunály – boj proti kontrarevoluci.

Leden 1918 – přijetí Deklarace práv pracujícího a vykořisťovaného lidu

Otázka č. 55 – Charakteristika sovětského práva, jeho systém, důvody vzniku nových odvětví

Systém sovětského práva lze díky absenci dělení na veřejné a soukromé rozčlenit na občanské právo a trestní právo. Občanské právo se dále dělí na rodinné, pracovní, pozemkové a kolchozní.

Občanské právo

Charakteristickým zásahem do soukromého práva je nová úprava vlastnického práva a s ní spojená snaha zásadně omezit a později likvidovat soukromé vlastnictví. Dekret o půdě přijatý II. všeruským sjezdem sovětů znárodňoval veškerou půdu. V letech 1917 – 1918 došlo ke znárodnění klíčových oblastí – např. bank či velkých průmyslových podniků. V otázce dědické byla maximální výše dědění deset tisíc rublů, vše navíc se stávalo majetkem RSFSR, ačkoli pozdější OZ dědění připouštěl

Témata, do kterých materiál patří