Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Politologie_vypracované_otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (145.16 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Globalizace se projevuje u nejvíce vyspělých oblastí světa, tedy tam, kde je vysoká kupní síla a rozvinutá a intenzivní doprava.

Zápory globalizace: přílišná odlišnost některých kultur, která vede k nestabilitě v některých zemích.

Typickým příkladem mohou být země v západní Evropě, kde dochází občas k nepokojům mezi většinou a přistěhovalci. Tento problém ale můţe mít i opačný charakter, příkladem mohou být arabské země, kam proniká západní globalizovaná kultura a mění tak konzervativní islámskou společnost. Dochází ke stírání kulturních rozdílů, oslabení typických prvků určitých kultur (aţ jejich vymizení-asimilace s většinovou kulturou). Globalizace sice propojuje svět ve sféře ekonomické, politické, informační atd., ale zároveň rozděluje svět vinou procesu lokalizace. Tento proces lze charakterizovat jako připoutávání člověka k určitému místu.

Subjekty mezinárodního systému

Subjektem mezinárodního systému by mohl být potenciálně kaţdý účastník mezinárodních vztahů na základě toho, ţe vyvíjí aktivitu, která směřuje do mezinárodního prostředí. Nicméně za skutečný prvek mezinárodního systému je povaţován zpravidla takový subjekt, jenţ se trvale na základě vlastní vůle podílí na formování mezinárodního prostředí nebo aspoň vykonává vliv na mezinárodní vztahy. Ať jiţ samostatně či ve spolupráci s jinými subjekty.

Subjekty mezinárodního systému se tradičně člení na státní a nestátní. Do nestátní zahrnujeme

národy, mezinárodní organizace a nadnárodní korporace.

Významnými subjekty mezinárodního systému se v posledních desetiletích staly národy, které sice neměly vlastní státnost, ale o její konstituování usilovaly. Jejich politické reprezentace získaly oprávnění blíţící se postavení suverénních států. To znamená oprávnění navazovat a udrţovat vztahy s jinými účastníky mezinárodních vztahů, právo účastnit se mezinárodních konferencí, právo uzavírat mezinárodní smlouvy, popř. získat status pozorovatele v některých mezinárodních organizacích. Jako patrně nejznámější příklad tohoto typu nám můţe poslouţit Organizace pro Osvobození Palestiny, která vznikla v r. 1964 jako vrcholná politická organizace palestinského národa.

Státy – hlavní subjekt mezinárodního systému

Státy představují nejvýznamnější účastníky mezinárodních vztahů a subjekty mezinárodního systému. Toto postavení je dáno jedním ze základních atributů kaţdého státu – jedině stát disponuje legitimním právem uţívat násilí. Státy mají rozhodující vliv na mezinárodní vztahy, formují a určují charakter mezinárodního systému. Jsou nejen subjekty ale i zároveň objekty mezinárodních vztahů.

Z hlediska jejich prezentace v mezinárodním systému můţeme rozdělit státy na univerzální velmoci (supervelmoci), např. USA, jejichţ aktivita má ve všech oblastech mezinárodních vztahů globální charakter,

Témata, do kterých materiál patří