Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Politologie_vypracované_otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (145.16 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Systém více stran se stranou dominující je systémem s jednou mimořádně silnou stranou, která však není schopna získat absolutní většinu v parlamentě, a tak musí usilovat o získání podpory dalších stran pro vytváření koaličních vlád. Jako příklady tohoto typu nám mohou poslouţit systém stran Italské republiky prakticky v celém poválečném období, kde byla dominující stranou aţ do počátku 90. let křesťanská demokracie (DC) nebo systémy stran 3 severských zemí (Dánsko, Norsko, Švédsko), v nichţ byly desítky let těmito dominujícími stranami strany sociálně-demokratické.

Systém více stran bez strany dominující postrádá stranu disponující takovým počtem mandátů, který je řádově vyšší neţ počty mandátů jejich rivalů. Naopak rozdíly mezi jednotlivými politickými stranami jsou malé. V úvahu proto připadá moţnost zformovat dokonce několik vládních koalic, jak jsme toho svědky ve Finsku nebo Belgii.

Svým způsobem tradiční přístupy k typologii systémů stran obohatil Sartori tím, ţe vedle počtu rivalizujících stan (formát systému stran) bere v úvahu i ideologickou vzdálenost mezi nimi (mechanismus systému stran). Jeho typologie rozeznává: systém strany predominantní, systém 2 stran, systém více stran ve 2 variantách – umírněně polarizovaný a extrémně polarizovaný.

V Sartoriho přístupu k typologii jsou popsány systémy stran s pouţitím pojmů, jakými jsou bipolarita či multipolarita. Rozdíl je v tom, ţe bipolární systém má pouze 2 centra (levice-pravice), která mohou reprezentovat jen 2 strany nebo i více, avšak multipolární systém má více neţ právě tato 2 centra – mj. střed.

Polarizace pak vyjadřuje – v závislosti na ideologických rozdílech – moţnost či nemoţnost dosahování konsenzu na politické scéně. Systémy bipolární mají spíše „dostředivý“ charakter, a proto se tento systém vlastně depolarizuje. V multipolárních systémech se naopak prosazují odstředivé tendence, dochází zde k radikalizaci, a tedy i polarizaci.

Systém strany predominantníje zaloţen na dominanci 1 strany, která získává takové postavení v parlamentě, ţe můţe sama sestavovat vládu. Tento systém není svázán se ţádným konkrétním počtem stran, a tak mohl existovat jak v systému „dvou stran“ (VB, Irsko), tak i v systému „více stran“ (Norsko). Dominance 1 strany je vymezena i časově, protoţe se poţaduje, aby trvala nejméně 4 fční období parlamentu.

Systém dvou stran se v pojetí Sartoriho neliší od pojetí Blondela. Příznačným rysem je opět existence 2 velkých stran, jejichţ ideologická vzdálenost je přitom minimální.

Systém více stran umírněně polarizovaný je podle Sartorihosystémem s 5-6 stranami, jejichţ rivalizace probíhá v mírné podobě, neboť ideologická vzdálenost mezi stranami je relativně malá a má dostředivý charakter, neboť probíhá na ose od pravého středu ke středu levému. Většina systémů stran zemí Z-Evropy se dá patrně zařadit právě do tohoto typu.

Témata, do kterých materiál patří