Politologie_vypracované_otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Tyto systémy vykazují téţ znaky sociální individualismu, neboť byly zaloţeny za účelem obrany společenské elity, která se cítila ohroţena rostoucím vlivem „lidových tříd“, nebo proto, ţe zakotvují ideály společenské a politické hierarchie. V mnoha případech společnost volá po návratu toho, co povaţuje za dobře organizovanou strukturu předchozího reţimu, v němţ měl kaţdý své místo, a jeho postavení nebylo zpochybňováno. Pokusy o restauraci dřívějšího reţimu ale často končí nezdarem: úsilí o přebudování společnosti nikdy dlouho netrvá. Většinou tento typ systémů bývá nahrazen populistickým nebo liberálně- demokratickým systémem, ačkoliv nová vláda je často velmi slabá a většinou je donucena znovu ustoupit jinému autoritářsko-individualistickému systému (nebo, a to výjimečně, systému komunistickému).
Typologie systémů stran,význam tzv.cleavages
Systémy stran nelze chápat jako pouhý souhrn politických stran působících v tom kterém politickém systému. Systémy stran mají přinejmenším „statickou“ stránku, spočívající v počtu politických stran v nich působících, ale dále i na stránku „dynamickou“, kterou vyjadřuje uspořádání poltických stran a jejich vzájemné vztahy zaloţené především na jejich rivalizaci.
Podle společné práce amerického politologa Lipseta a norského politologa Rokkana jsou systémy stran, které se zformovaly v Z-Evropě produktem dlouhodobého vývoje zaloţeného na institucionalizaci tzv. konfliktních liniích (cleavages)¸ přičemţ za 4 základní povaţovali:
centrum – periferie
-
církev – stát
město – venkov
-
práce – kapitál
V důsledku prvního konfliktu vznikly národně a regionálně orientované politické strany, 2. konflikt vedl ke vzniku náboţensky orientovaných stran, třetí se projevil ve vzniku agrárních stran a konečně 4. vedl ke vzniku sociálně demokratických stran.
Typologie systémů stran vychází z různých hledisek, přičemţ jedno z nejrozšířenějších je počet stran (numerická typologie). Duverger například dělí systémy stran na systém jedné strany, anglosaský systém dvou stran a systém více stran.
Blondel kombinuje počet stran s jejich rozměrem v rámci systému stran a dospívá k 4 typům systémů stran: systém 2 stran, systém 2 a půlté strany, systém více stran s dominující stranou a systém více stran bez dominující strany.
Systém dvou stran funguje v relativně čisté podobě na Maltě, kde se střetávají Strana práce a Strana lidová. Klasickým příkladem je Velká Británie, kde však reprodukci bipartismu napomáhá volební systém, takţe moţnost sestavit vládu mají buď labouristé, nebo konzervativci.
Systém dvou a půlté strany je systémem, v němţ působí 2 velké strany a jedna podstatně menší, nicméně mají podstatný vliv na fungování systému stran, protoţe ţádná z těch velkých není schopna získat v parlamentě absolutní většinu hlasů. Typickým příkladem tohoto systému e systém stran SRN, kde vedle 2 velkých stran – Sociálně-demokratické (SPD) a Křesťansko-demokratické resp. křesťansko-sociální (CDU/CSU) – se setkáváme jako s jejich potenciálním koaličním partnerem – stranou třetí, ať jiţ se Svobodnými demokraty (FDP), či stranou Zelených.