Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ekologické zemědělství

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (857.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

V roce 1989 byl vydán první Bulletin alternativního zemědělství, jež dodnes vydává s pozměněným názvem svaz PRO-BIO. Co se týče akademického prostředí, na vysokých školách zemědělských se otázce ekologického zemědělství v té době moc pozornost nevěnovala. Pouze VŠZ v Českých Budějovicích na půdě Provozně-ekonomické fakulty uspořádala v roce 1987 odbornou konferenci o ekologickém zemědělství.

Ekologické zemědělství se realizace svého vzniku dočkalo až v lednu 1990, kdy se konala velká mezinárodní konference ve Velké Bystřici u Olomouce s odbornou asistencí IFOAM. Uspořádala ji odborná skupina Československé vědeckotechnické společnosti. Navštívilo ji na 600 lidí. Brzy poté se začali hlásit soukromí rolníci a zemědělské podniky se zájmem ekologicky hospodařit. Důležitou roli v té době sehrál také tehdejší náměstek ministra zemědělství ČR pro privatizaci a alternativní zemědělství, který prosadil formální přijetí rámcové směrnice IFOAM a přidělení prvních dotací pro ekologicky hospodařící podniky ve výši cca 3000 Kčs/ha.

V roce 1990 vznikl svaz producentů a zpracovatelů biopotravin PRO-BIO v Šumperku a v průběhu následujícího roku další svazy – Libera Praha, Biowa Chrudim, Naturviva Třebíč a Altervin Velké Bílovice.

Na akademické půdě se již od roku 1990 na Vysoké škole zemědělské v Praze a od 1991 na zemědělské fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vyučuje původně v rámci postgraduálního studia obor ekologické zemědělství.

O dalších událostech významných pro ekologické zemědělství se zmíním už jen heslovitě. V roce 1992 dochází ke zrušení plošného vyplácení dotací bez náhrady, vzniká Spolek poradců a kontrolorů ekologického zemědělství a první zpracovatelská a obchodní organizace s biopotravinami v ČR PRO-BIO s.r.o., Staré Město pod Sněžníkem.

Rok 1993 znamenal další posun – jednotlivé svazy ekologického zemědělství se dohodly společných směrnicích, které zastřešilo Ministerstvo zemědělství ČR, a rovněž na celostátní kontrole a certifikaci se zavedením národní známky „BIO“ označování biopotravin. Ministerstvo zemědělství ČR pověřuje soukromou firmu KEZ Brno výkonem jednotné kontroly ekologického zemědělství v ČR. V roce 1994 došlo ke sloučení svazů PRO-BIO, Naturvita a Altervin.

V období 1994 – 1998 se ekologické zemědělství stabilizuje a rozvíjí se národní trh s biopotravinami. Následně se opětně zavádí dotace pro ekologické zemědělství. V roce 1999 svaz PRO-BIO, Epos (Spolek poradců a kontrolorů ekologického zemědělství v ČR) a Nadační fond FOA zakládají kontrolní organizace KEZ o.p.s., která byla Ministerstvem zemědělství ČR pověřena kontrolní činností v ekologickém zemědělství.

Rok 2000 je významný přijetím zákona o ekologickém zemědělství s účinností od 1. 1. 2001. Svaz PRO-BIO v tomto roce zakládá regionální skupiny svazu po celé ČR a poprvé se v supermarketech objevují biopotraviny. V roce 2001 se uskutečňuje první ročník Evropské letní akademie ekologického zemědělství (Bioakademie) v ČR. V roce 2003 je vyhlášen národní Akční plán rozvoje ekologického zemědělství v ČR na dalších 10 let8.

Témata, do kterých materiál patří