Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká literatura období humanismu a renesance

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (42.18 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Pavel Skála ze Zhoře

Historie církevní (10 svazků) – česky, dějiny české i evropské reformace, součástí je i

Historie česká – analýza a obhajoba českého stavovského povstání (1618-1620)

Jiří Třanovský

-na Slovensku,kancionál Písně duchovní

Představitelé českého domácího baroka

Oficiální literatura:

Adam Michna z Otradovic ( 17.stol.)

jihočeský básník, hudební skladatel, varhaník, jezuitský učitel, skládal duchovní lyrické písně (texty i hudbu). V nich duchovní láska (v různých podobách – k malému Ježíškovi, Panny Marie ke Kristovi, k P. Marii, touha duše po Bohu) a s ní spojená radost, klid, vyrovnanost, pohoda, potlačuje obvyklé barokní rysy (např. vyhrocení kontrastů), důvěrná atmosféra, pojetí postav (např. Pannu Marii oslovuje jako Mařenčičku) připomíná lidový pohled na svět. 3 kancionály (sbírky, sborníky, zpěvníky): Česká mariánská muzika – oslavuje hlavně P. Marii, nejznámější ukolébavky – Chtíc, aby spal, Hajej, můj andílku, milostné písně – Pod našima okny, dále koledy; Loutna česká; Svatoroční muzika

Bedřich Bridel (17.stol.)

Básník evropské úrovně, píše náročnou mystickou duchovní lyriku vyššího stylu, profesor rétoriky a poetiky, řídil jezuitskou tiskárnu v praž. Klementinu, překladatel, misionář, zemřel na mor, když ošetřoval nemocné.

Co Bůh?Člověk? – po stránce umělecké a filozofické je to vrcholná básnická skladba českého baroka, myšlenkově závažná, meditace (rozjímání) o nicotnosti (pomíjivosti, přízemnosti) lidské existence ve srovnání s božskou dokonalostí (a všemohoucností). Oproti Michnovi zde vyhrocené kontrasty (protiklady) – Bůh x člověk, světlo x tma, krása x hnus, věčnost x pomíjivost, (křížení představ pozemského a nadpozemského charakteru), neobyčejně bohatá a působivá metaforika (celé řetězce metafor)

Bohuslav Balbín (17.stol.)

-všestranný vzdělanec, i spisovatel (básník, dramatik), hlavně se věnoval české historii, (liter. teorii) a jazyku. Píše pouze latinsky, avšak vztah k národu (k historii, k jazyku) byl tak silný, že jej stavěl i nad náboženské vyznání, a tím se jako jezuita dostal do rozporu se zásadami řádu a byl pronásledován.

Obrana jazyka slovanského, zvláště českého – pojednání (traktát), poukazuje na ponižující postavení českých zemí a českého jazyka, text oživen emocionálními prostředky (řečnické otázky, zvolání), především vášnivě obhajuje právo národa na vlastní jazyk, obhajuje češtinu jako kultivovaný jazyk využitelný ve všech oblastech – ohrožení češtiny, tj. vytlačování ze škol, úřadů i kostelů, pokládá vlastenecky za ohrožení existence svébytného národa. Vinu dává nejen těm, kdo vládnou (habsburští vídeňští politikové), ale i těm, kdo nedokážou (nejsou schopni, ochotni) hájit česká práva, nemají zájem, mlčí, a tím vlastně napomáhají, podílí se na neutěšeném stavu. „Balbínova obrana“ – vydána až na počátku NO r. 1775, tj. asi o 100 let později, vzorem jiným obranám ČJ.

Témata, do kterých materiál patří