Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Světové drama 2. poloviny 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (189 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Novokřtěnci, Herkules a Augiášův chlév, Romulus Veliký, Král Jan – historické parafráze, paraboly, apokryfní komedie

Herkules a Augiášův chlév (1963) – Největší řecký (antický) hrdina Herkules (symbol síly, ušlechtilosti, hrdinství) je konfrontován s malostí poměrů, typickou pro současnost. Výsledkem je komedie, groteska, parodie, satira a hlavně podobenství, ze kterého vyplývá hluboká myšlenka: Ve věku chaosu a pokrytectví moci se nedokáže prosadit (neobstojí) ani takový hrdina, jakým byl Herkules. Nejen že neuspěl (nepodařilo se mu Augiášův chlév vyčistit, odhnojit), ale navíc uvízl v byrokratické síti složitého státního mechanismu. Ukazuje se, že byrokracie složitého mechanismu moderního státu je větším, nezvladatelnějším protivníkem než mýtické příšery.

Král Jan – původně to měl být jen nový překlad Shakespearovy tragédie o boji Jana Bezzemka o anglickou korunu. Avšak charaktery hlavních postav a nevybíravý politický boj o moc svedly Dürrenmatta k napsání vlastního silného příběhu, podobenství, komedie o politice, ve které nešetří groteskními scénami. S vtipem a ironií rozehrál šachovou partii o politickou moc. Král Jan se neustále dostává do mezních situací, rozhodne se proto naslouchat hlasu rozumu, který ztělesňuje levoboček krále Richarda Lví srdce (bastard Filip). Rozum prohrává, protože hloupost, nenávist, intriky a pýcha jsou silní protihráči.

Prózy – detektivní, myšlenkově i umělecky náročné, zabývá se problematikou zločinu z různých hledisek, vztahem jedince a kolektivu, fungováním davové psychózy atd. – např: Soudce a jeho kat, Slib.

Z života: narodil se v rodině protestantského faráře, vystudoval teologii, filozofii a literaturu, pracoval jako malíř a grafik, spolupracoval s divadly. Opakovaně se vyslovoval k aktuálním společenským a politickým otázkám, např. r. 1968 ostře odsoudil okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Na počátku normalizace nabízel spolupráci českému divadelníkovi Ivanu Vyskočilovi.

Artur Miller – USA, dramatik, ale i prozaik a scénárista, vždy důraz na složitost lidského nitra, svědomí, vinu, zodpovědnost. Nejslavnější hra Smrt obchodního cestujícího (film – D. Hoffman): Hrdina hry, typický Američan, Willy Loman vidí smysl svého života v úspěchu a získání peněz a pro tuto vidinu nakonec umírá – vyznívá jako marný boj člověka s odlidštěnou společností, v níž existují pouze obchodní vztahy. Když je u konce svých sil (bilancuje, ztroskotal i v rodině), udělá poslední „dobrý“ obchod: spáchá sebevraždu, aby životní pojistkou zajistil úspěšný start svým synům.

Tennessee WilliamsUSA, dramatik (i proz. a bás.), drama silně psychologické – jde do hloubky, vliv Freudovy psychoanalýzy, ale nejen to, zachycuje i drama lidské skupiny, situaci mezi lidmi, proniká do mezilidských vztahů, zkoumá soukromé touhy ukryté pod rutinou společenských konvencí. Hry:

Témata, do kterých materiál patří