Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Světové drama 2. poloviny 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (189 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Oba – Miller i Williams navazují na Ibsena, O´ Neilla aj., na psychologické realistické drama.

Richard Nash – USA - hra Obchodník s deštěm (zfilm.) ,,romantická komedie“ v podtitulu,

Starbuck je sympatický podvodník, který slibuje, že přivolá déšť, dobrodruh, stále na útěku, protlouká se všelijak. Ošklivou Lízu (ve filmu K. Hepburnová) však přesvědčí o tom (a to je to hlavní), že bude taková, jak sama bude věřit, tj. i hezká a přitažlivá. Proti racionalitě, realitě staví fantazii, vysněný svět plný naděje a víry.

(R. Rose – nepříliš známý autor USA), ale známá hra a film - Dvanáct rozhněvaných mužů – film 1958, H. Fonda, Jiří Voskovec

István Örkény - Maďarsko

– světoznámá hra: Kočičí hra – s laskavým humorem sleduje životní osudy 2 ovdovělých osamělých sester: vitální a trochu ztřeštěná Erži (v Budapešti) a Gizela (u syna v Mnichově). Silné pouto mezi nimi je stále (i přes vzdálenost, povahovou rozdílnost). Hra o přirozené touze člověka po lásce a štěstí bez ohledu na věk.

Yasmina Reza (1959 v Paříži) – francouzská dramatička (z židovské rodiny, matka Maďarka, otec rusko-íránského původu); její hry přeloženy do více než 35 jazyků a hrají se po celém světě v nejrozmanitějších provedeních, získala řadu ocenění.

Obraz (1994) - komedie o jednom velkém přátelství a bílém obrazu (u nás uvedeno např. v Buranteatru, v Divadle Bez zábradlí pod názvem Art, někdy též název Kumšt)

Středobodem hry je v titulu zmíněný obraz, který si zubař Boris jednoho dne zakoupí a který vzbudí v jeho přátelích dosti vyhrocené emoce. Postupně se tak vynořuje zásadní otázka – jsou tito tři pánové skutečnými přáteli, schopnými přijmout svou odlišnost, nebo na sebe pouze tak nějak v životě zbyli a první konflikt je schopen jejich společný svět zničit? Hra nabízí komediální výlet do světa mužských sebestředností, póz, ješitností a frází, do chvil, kdy se ve vážených pánech tvorstva probouzí dětské „Tak koho volíš – Losnu nebo Mažňáka?” – a zároveň úvahu o tom, na čem všem může ztroskotat mužské přátelství.

Kolik pravdy, upřímnosti a tolerance unese přátelství? Solidní vztah tří přátel se ocitá na tenkém ledě ve chvíli, kdy si jeden z nich pořídí nepochopitelně drahý obraz. Co Marka, Borise a Ivana vlastně spojuje? Tahle otázka dokáže ty tři zavést pěkně daleko. Až téměř na konečnou jejich dlouholetého přátelství. Zdánlivě banální estetický spor se zvrhne v nesmírně vtipnou hádku o hodnotách života a podstatě skutečného přátelství.

Bůh masakru (2006) – uvádí např. Činoherní klub (rež. Ondřej Sokol), ND v Brně Dva manželské páry Houlliéovi a Reilleovi se setkají, aby vyřešili nedávný fyzický konflikt svých dětí. Komedie o živlech v lidském nitru. Nemůžeme ovládnout, co nás ovládá. Jsme lidé kultury, rozumu, anebo jsme jen bezmocné individuální oběti svých pudů? Hra, během níž se bortí očekávané stereotypy chování: do lehkosti konverzační frašky čím dál víc prosakuje podvědomí aktérů a před námi se odkrývají tajené animozity života v páru, faleš leckterých kulturních a morálních klišé i dravčí podstata existenčního boje. „Situace? Zprvu vysoce civilizovaní rodiče se potkávají, aby vyplnili pojistnou listinu, protože jedno dítě ztlouklo druhé. Stačí ale, aby bylo vysloveno jedno nevhodné slovo, a všechno se může zvrhnout. Velmi rychle to dospěje k hranici civilizovaného chování, k nemožnosti, anebo – v každém případě – k relativitě všech etických projevů.“ (Yasmina Reza)

Témata, do kterých materiál patří