Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Východicka a základy světové kultury a literatury (1)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (196.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Na Medeu se tradičně pohlíželo jako na barbarskou zrádkyni vlasti a nemilosrdnou vražedkyni, u Euripida se stala trpící ženou, zrazenou ve velké lásce. Typickou postavou, zmítanou emocemi, které se jí nakonec stanou osudnými. A Euripides to mistrovsky zvládl vykreslit – od vášnivé lásky a obětavosti k žárlivosti, zoufalství a pomstychtivosti.

Trojanky“ – Děj se odehrává v řeckém táboře po skončení trojské války, kde si vítězové rozdělují válečnou kořist – zajatkyně; ukazuje utrpení, které válka přináší ženám a dětem.

Ifigenie v Aulidě“, „Ifigenie v Tauridě“ – Tyto tragédie jsou oslavou osobností schopných mimořádných a ušlechtilých činů – v obou je to Ifigenie: poprvé v Aulidě se sama rozhodne obětovat svůj život ve prospěch Řecka, podruhé v Tauridě, když pozná, že cizincem, kterého má v Artemidině chrámu obětovat, je Orestes, nesplní tuto povinnost a spolu uniknou nebezpečí. Hry nekončí tragicky, smrt je odvrácena náhlým zásahem bohů (neznamená to ale, že by to bylo od počátku bohy dáno) - tzv. deus ex machina (bůh ze stroje) - tehdy opravdu herec nebo socha představující boha spuštěni na scénu, od té doby tak přeneseně nazýván nečekaný způsob řešení zápletky, který nevyplývá logicky z předchozího děje, je jen jakoby zásahem shůry, šťastnou náhodou.

Autor komedií:

Aristofanes - ve svých komediích se zabývá aktuálními otázkami, vyjadřuje politické názory své doby, poukazuje na úpadek athénské demokracie v období peloponéské války (vytrácí se tradiční ctnosti, úcta k zákonům aj.), nebál se ostře kritizovat konkrétní politiky či vojevůdce.

Žáby“ - odsuzoval takové umění (hl.Euripida), které se vymyká odvěkému mytologickému pohledu na svět.

Oblaka“ - veřejně napadal a zesměšňoval Sókrata

Jezdci“- kriticky, posměšně ztotožnil athénský lid s postavou zlenivělého starce, jenž se nechává střídavě uplácet obratnými bezohlednými politiky.

Lysistraté“- protiválečná satira, nesouhlas s peloponéskou válkou – ženy z obou znepřátelených stran se dohodnou, že odmítnou sdílet se svými partnery lože, dokud budou trvat boje. Ženy vyhrají – je uzavřen mír.

Ptáci“ – symbolicky zobrazena ideální společnost i důvody, proč taková společnost musí zákonitě ztroskotat. Považováno za nejzdařilejší hru.

Historická próza:

Herodotos – „otcem dějepisu“, beletristicky barvité, poutavé líčení dějin v díle „Dějiny“

Thukydides – kritický přístup, historicky spolehlivější v díle „Dějiny peloponéské války“

Řečnictví:

Démosthenes – dokázal překonat svou vadu řeči, jeho politické řeči namířeny především proti Filipovi Makedonskému – dle toho tzv. filipiky (=útočná, polemická řeč)

Filozofie:

Sokrates – proslul uměním vést dialog, sám vědomě nic nenapsal, jeho učení známe z děl jeho žáků, hl. Platona, přesto výrazně poznamenal další vývoj filozofie.

Témata, do kterých materiál patří