Temperament
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Cloninger také vysledoval určité inklinace k poruchám osobnosti v závislosti na temperamentových dispozicích. Osoby s úzkostnými poruchami osobnosti vykazují vysokou míru vyhýbání se poškození, impulzivní poruchy osobnosti se pojí s vysokou mírou vyhledávání nového, vyhýbavé poruchy osobnosti se pojí s nízkou závislostí na odměně a u obsesivních jedinců byla vypozorována vyšší míra perzistence[1].
Mimo pojmu temperament zavedl do psychologie pojem charakter, kterým označuje vědomou reflexi sebe a soudy o vlastní osobě a s nimi spojené intencionální chování[1].
Závěr: kauzální- evxpanační, biologický – Cloninger, Esnyk a Zuckerman
Deskriptivní – prvotně psychologický -Tomas a Chessová -předjímá teorii biologického základu, ale nesnaží se jí vysvětlit, odvozuje se na základě empirických dat
Technologie: pozitronový emisní tomografie PET, funkční magnetická resonance FMR, rezonační spektoroskopie.
Od výzkumu temperamentu jako odělené samostatné složky osobnosti k integrální součásti osobnostnostního systému a jeho specifických přínosů- koherence ve fungování osobnosti