SOCIOLOGIE
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Sociální role nejsou stálé, mění se. Možnost změnit svou roli se nazývá sociální mobilita. Pohyb je jak horizontální (nemění se postavení rolí ve společenském žebříčku) tak vertikální (dochází ke společenskému vzestupu nebo k poklesu). Legálním mobilitním kanálem (způsobem realizace sociálního vzestupu) bývala vojenská služba či dráha duchovního, dnes je za něj považováno vzdělání, sportovní nebo umělecké nadání.
O vysvětlení společenské nerovnosti se pokusilo několik myslitelů. Blíže se budeme zabývat teorií elitismu, teorií tříd, stratifikační teorií M. Webera a teorií strukturálního funkcionalismu.
8.1.1 Teorie elitismu
Podle elitistické teorie je společnost bez ohledu na státní zřízení vždy ovládána menšinou - elitou, která soustřeďuje moc ve svých rukou. Základ nadvlády nemusí být nutně ekonomický, autorita se může projevit i morálně či nábožensky. Elita si uchovává své privilegované postavení většinou kombinací nátlaku a manipulace. Relativně malý počet členů elity jí umožňuje jednat soudržně a organizovaně. Teorie elity vychází z prací N. Machiavelliho, rozpracovali ji V. Pareto, G. Mosca, M. Weber a jiní.
Vilfredo Pareto (1848 - 1923)
Italský sociolog a politolog. Autor teorie elit a koloběhu elit. Elita má podle ní vládnout společnosti, ale zároveň mít v sobě mechanismy dovolující přijímat nové osobnosti a vyločovat z elity osoby zdiskreditované. Pokud tento mechanismus neexistuje, hrozí ztráta legitimity elity a ta musí ustoupit nevládnoucí elitě. Z díla: Rukověť politické ekonomie, Pojednání o všeobecné sociologii.
Gaetano Mosca [moska] (1858 - 1941)
Italský sociolog, jeden ze zakladatelů teorie koloběhu elit. Historii rozdělil na fázi předcivilizační (boj o přežití) a civilizační (boj o vyniknutí), přičemž v každé společnosti existuje třída ovládaná a třída ovládající, reprezentovaná elitou. Z díla: Základy politické vědy.
Robert Michels [michls] (1876 - 1936)
Jeden ze zakladatelů politické sociologie. Analyzoval krizi institucí a ideologie parlamentní demokracie v 1. třetině 20. stol. Dokazoval praktickou neuskutečnitelnost demokratických principů ve společenské praxi tzv. železným zákon oligarchie, podle kterého vždy převládne dobře organizivaná elita nad řadovou masou.
8.2 Otevřené a uzavřené společnosti
Některé společnosti jsou sociální mobilitě uzavřené. Jsou to obyčejně společnosti s feudální charakteristikou, s různými omezeními (kasty). Jiné společnosti jsou naopak mobilitě otevřené. Otevřená společnost se také označuje termínem společnost výkonu - v ní totiž závisí především na vlastním přičinění (výkonu) jednotlivce, jaký status získá. Opačný pól představuje společnost s převahou askripce (zdědění). Dědí se majetek, známosti, konexe, sociální kapitál atd.