Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Zpracování témat k závěrečným ústním zkouškám z odborného výcviku - celá kro tématu 37

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (515.7 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Sociální a zdravotní pojištěni

Sociální zabezpečení (pojištěni): To spravuje státní instituce Správa sociálního zabezpečení. Skládá se z 3 částí: a) nemocenské pojištění – platí se z něho nemocenské dávky, toto pojištění se platí dobrovolně dávky nemocenské jsou libovolné. B) důchodové pojištění – povinně si každý platí, vyplácí se důchody (starobní, vdovské, invalidní – částečné a plné, sirotčí). c) příspěvek na státní politiku zaměstnanosti – povinně každý musí platit, stát s něho platí podpory v nezaměstnanosti, rekvalifikace, podporu vytvoření nových pracovních míst, programy pro postižené. Zdravotní pojištěni: Toto pojištěni zpravují zdravotní pojišťovny, z tohoto pojištění se platí lékařům jejich výkony, podle sazebníku a platí se s toho také léky. Za děti, studenty, ženy na mateřské dovolené, vojáky základní služby, registrované nezaměstnané na úřadě práci a senioři platí toto pojištění ZP- stát ze státního rozpočtu. Ostatní, i když nepracují si platí toto pojištění sami jinak by nebyli ošetřeni – jinak si to platí sami v hotovosti.

  1. Označování a evidence hospodářských zvířat

Označování hospodářských zvířat se řídí zákonem (plemenářský zákon) a vyhláškou Ministerstvo Zemědělství, kterou se stanoví podrobnosti označovaných zvířat a jejich evidence. Označování a evidence se provádí u turu (kromě skotu také např. zubr, jak, buvol atd.), koní a oslů, jejich kříženců, prasat, ovcí a koz, běžců, drůbeže, včel, plemenných a neplemenných ryb a zvěře ve farmovém chovu. Označování skotu: Používají se dvě stejné plastové ušní známky, každá část obsahuje identifikační číslo zvířete (nejvýše čtrnáctimístný kód, na jehož prvních dvou místech je označení země původu) a kód Ministerstvo Zemědělství. Všechna telata narozena od 1. 5. 2004 musí být takto označena. Označování ovcí a koz: Používají se také dvě stejné plastové ušní známky, které mohou mít minimální rozměry 25x25mm. Každá známka se dá do jednoho ucha, zhruba do jedné třetiny od kořene ušního boltce. Známky se umisťují do sedmi dnů po narození mláďat. Známky obsahují stejně jako u skotu identifikační číslo zvířete a kód Ministerstvo Zemědělství. Označování prasat: Prasata se označují tetováním nebo ušní známkou. Každé Prase musí být označeno tetováním do levého ucha nebo plastovou ušní známkou (o rozměrech nejméně 25x25mm, s výškou znaků nejméně 5mm). Pokud prase není označené do ucha může být tetované na levé straně těla (tetování musí obsahovat čtyřmístný kód, který vyjadřuje část registračního čísla hospodářství, ve kterém se prase narodilo. Výška tetování musí být nejméně 6mm.). Prasata se musí označit nejpozději před opuštěním hospodářství, ve kterém se narodila. Označování běžců: Běžci se označují plastovou známkou (s výškou 50mm a šířkou nejméně 40mm a nejmenší výškou znaků 5mm). Plastová známka se umisťuje do pravé křídelní řasy (pštros dvouprstý a nandu pampový). Nebo se také umisťuje do kůže šíje v dolní části krku, příkladem je emu hnědý. Běžci jsou označováni nejpozději do šesti týdnů po vylíhnutí, případně dříve před tím než opustí hospodářství.

Témata, do kterých materiál patří