Sociologie pro ekonomy
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Teorie konfliktu Charlese Millse
Charles Wright Mills je typickým představitelem sociálně kritické odnože sociologie konfliktu. Vydal práce s názvem The Power Elite (1956) a The Sociological Imagination (1959), které byly také přeloženy do češtiny.
Nejen že odhaloval latentní rozpory skryté pod povrchem prosperující společnosti a problematizující samotný smysl její prosperity. Poukazoval rovněž velmi otevřeně na rozpor mezi povahou společnosti a idylickým obrazem, který o společnosti podává akademická sociologie. Spolu s nekonvenčními politickými postoji a s kritikou mentality svých kolegů se podařilo Millsovi narušit zdání americké bohorovnosti natolik, že vzniklá atmosféra měla jistý podíl na jeho předčasné smrti.
Dahrendorfovo pojetí sociálního konfliktu
Dahrendorf rozpracovává teorii konfliktu, která polemizuje s marxismem. Snaží se vysvětlit, jak je možné, že vyspělé západní země se vyhnuly revolucím, i když podle Marxova učení měl třídní boj vyústit do vítězných revolucí v prvé řadě právě v těchto společnostech.
Zdroje kolektivních zájmů neleží ve vlastnictví výrobních prostředků. Rozpor mezi vlastníky a ne-vlastníky je pouze dílčím případem univerzálnějšího rozporu mezi těmi, kdo kontrolují výkon moci a těmi, kteří jsou z výkonu moci vyloučeni. Právě tento protiklad je podle Dahrendorfa rozhodujícím kritériem pro formování tříd, jako soupeřů v sociálních konfliktech. Ten, kdo soukromě vlastní, má vždy jistou formu moci, ale zdaleka ne každý držitel moci ji odvozuje právě ze soukromého vlastnictví výrobních prostředků.
Dahrendorfa zajímají především konflikty mezi velkými skupinami v rámci určité společnosti, přičemž se jedná o skupiny navzájem sociálně nerovné. Tento typ konfliktů označuje jako třídní boje a zkoumá je jako vztahy nadřízených a podřízených.
Nerovné rozdělení legitimní moci se ve vyspělých společnostech 20. století projevuje především ve dvou oblastech: v oblasti politiky státu a v oblasti ekonomiky v rámci podniků.
V 19. století se obě fronty třídního boje kryly. Ekonomické protiklady mezi vlastníkem výrobních prostředků a dělníkem uvnitř podniku se v měřítku celé společnosti transformovaly do podoby politických protikladů mezi vládnoucími a ovládanými.Třídní válka v podnicích měla stejné rysy, jako třídní boj na politické scéně. Ve 20. století se již vládnoucí vrstva v ekonomice nekryje s vládnoucí vrstvou v politice.
Sociální konflikt Randalla Collinse
Randall Collins vytvořil zatím nejsystematičtější verzi sociologie konfliktu. Jeho přístup je zajímavý tím, že se snaží obohatit teorii konfliktu jak o prvky konsensuálního pojetí, tak o přístupy interpretativní sociologie. Collins klade důraz na symbolickou interakci a komunikaci, jako základ sociální stratifikace ( rozvrstvení společnosti ).