Správní právo přednášky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Charakteristickým znakem správněprávních vztahů je skutečnost, že spory mezi subjekty těchto vztahů, týkající se jejich obsahu, přísluší řešit zpravidla v daném vztahu vystupujícímu, příp. instančně nadřízenému, správnímu orgánu.
Správněprávní vztahy jsou dále charakteristické i tím, že v případě porušení povinností v těchto vztazích se uplatňuje, nedojde-li k založení jiné právní odpovědnosti, správněprávní odpovědnost.
Předpoklady vzniku (změny, zániku) správněprávních vztahů
existence normy správního práva (státní moc lze vykonávat pouze na základě zákona a v jeho mezích)
existence právních skutečností
Základním kritériem pro členění právních skutečností je fakt, zda jde o volní jednání subjektů vznikajícího (měnícího se, zanikajícího) správněprávního vztahu či nikoliv, tzn. zda správněprávní vztahy vznikají, mění se či zanikají v závislosti na volním jednání těchto subjektů, nebo nezávisle na jejich vůli.
Právní skutečnosti, které spočívají ve volním jednání subjektů můžeme dělit na:
právní jednání – toto jednání resp. jeho výsledek jsou v souladu s právními normami,
protiprávní jednání - toto jednání resp. jeho výsledek jsou v rozporu s právními normami.
Jak právní, tak protiprávní jednání, může spočívat v činnosti, ale v některých případech i v nečinnosti.
Právním jednáním je taková právní skutečnost závisející na vůli člověka, která spočívá v chování v souladu s právními normami a na niž právní norma váže vznik, změnu či zánik příslušného správněprávního vztahu.
Za protiprávní jednání se považuje takové jednání, které spočívá v porušení právní povinnosti. Protiprávní jednání vedoucí ke vzniku správněprávních vztahů zpravidla předpokládá zavinění a způsobilost subjektu k protiprávnímu jednání. Následkem protiprávního jednání je správněprávní odpovědnost subjektu, který se protiprávního jednání dopustil.
K právním skutečnostem, jako předpokladům vzniku (změny, zániku) správněprávních vztahů, které nezávisejí na vůli subjektu se řadí:
právní události – takové právní skutečnosti, na které právní norma váže vznik, změnu či zánik právního vztahu, a které nebyly vyvolány volním jednáním příslušných subjektů (např. narození a smrt člověka, uplynutí času, vznik epidemie apod.),
protiprávní stavy – výsledky nezaviněného chování nebo události odporující právu (např. zledovatělý chodník, nemoc z povolání, povodeň). Normy správního práva ukládají určitému subjektu, aby protiprávní stav odstranil nebo napravil.
Prvky správněprávních vztahů
Pro správněprávní vztahy je obdobně jako pro právní vztahy obecně charakteristická jejich určitá vnitřní struktura. V každém správněprávním vztahu můžeme vymezit jeho subjekty, obsah a objekt.
Subjekty nejméně 2 individualizované subjekty, přičemž jedním z nich je vždy správní orgán a to v mocensky nadřazeném postavení a v rámci realizace své pravomoci a působnosti.
Obsah jednotlivá práva a povinnosti – dare, facere, omitere, pati
Objekt (předmět) – lidské chování, věci jako materiální hodnoty