Správní právo přednášky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Vykonavatelé
orgán, nebo oprávněný zástupce subjektu veřejné správy, tedy správní orgán
Pokud jde o stát = jeho moc je vykonávána prostřednictvím ministerstev, jiných orgánů státní správy (pokud by byl žalován např. v rámci odpovědnosti za škodu, je žalovaným např. Česká republika – Ministerstvo dopravy), jinak ale ve správně právních vtazích s účastníkem vystupuje Ministerstvo dopravy
Pokud jde o veřejnoprávní korporaci = moc státu je jejím prostřednictvím vykonávána v tzv. přenesené působnosti (obce a kraje, jakož i profesní komory jsou především orgány samosprávy, ale státní správa je na ně přenesena), jako vykonavatel vystupuje obecní úřad, krajský úřad
Subjekty veřejná správy jako subjekty správního práva
Správní orgán se zřizuje zákonem, kde je vymezena jeho pravomoc a působnost (čl. 79 odst. 1 Ústavy)
Pravomoc správního orgánu = souhrn oprávnění, jimiž je správní orgán vybaven, a právních povinností, jež jsou správnímu orgánu uloženy, tj. suma práv a povinností, které správní orgán pro potřeby plnění úkolů a řešení otázek má a jimiž disponuje, tzn. jde o souhrn právních prostředků, které má správní orgán k realizaci své působnosti.
Působnost správního orgánu = předmět, obsah a rozsah jeho činnosti, tj. okruh otázek, které daný správní orgán projednává, rozhoduje a realizuje, a za jejichž řešení odpovídá.
Správní orgány uskutečňují svoji pravomoc ve smyslu jim právně stanovené působnosti na určitém území a v určitém věcně vymezitelném okruhu otázek. Proto se u správních orgánů rozlišuje jejich působnost územní, daná hranicemi území, na němž je správní orgán oprávněn a současně povinen realizovat svoji pravomoc, a působnost věcná, daná okruhem věcného zaměření příslušných otázek, v jehož rámci správní orgán vykonává svou pravomoc.
Čl. 79 odst. 1 Ústavy ČR: Ministerstva a jiné správní úřady lze zřídit a jejich působnost stanovit pouze zákonem.
Správní orgány mají nutně vždy svůj osobní (personální) základ – tzn. že jménem správního orgánu jednají a vystupují jeho představitelé, jimiž jsou v případě správních úřadů tzv. úřední osoby.
Veřejnoprávní korporace
společenství osob, spojených společnými cíli při realizaci veřejných zájmů, jež je státem aprobováno a jemuž je přiznána příslušná právní subjektivita. Subjektivita veřejnoprávních korporací zahrnuje subjektivitu ve sféře soukromého práva (způsobilost vystupovat v soukromoprávních vztazích) i subjektivitu ve sféře veřejného práva (pravomoc a působnost).
Veřejný ústav
souhrn věcných a osobních prostředků, nimiž disponuje subjekt veřejné správy za účelem trvalé služby zvláštnímu veřejnému účelu, např. domov pro seniory zřízený obcí, vykonavatelem pak bude např. ředitel