Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 18 - Základní vývojové rysy Číny ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (86.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

- 1935 přijala Komunistická internacionála strategii jednotné fronty v boji proti fašismu. Mao však odmítal vytvořit alianci s Čankajškem – vítězství s Japonci bylo pro něj stejně důležité jako vítězství na domácí scéně. Čankajšek, přestože byl také odpůrcem Japonců, sám nechtěl vyprovokovat válku. Ke spojenectví s Kuomintangem byl Mao Moskvou donucen až v roce 1936. Čankajšek byl přesvědčen, až když při incidentu v Si-anu padl do komunistického zajetí. Po celou dobu bojů s Japonci však KS nevystupovala příliš aktivně a budovala si pozice pro budoucí pokračování v občanské válce. Rovněž Čankajškova vojska se bojům spíše vyhýbala.

- po válce zejména USA usilovaly o zprostředkování dohody mezi KS Číny a Kuomintangem. Oficiálně vystupovaly jako prostředník, fakticky ale poskytovaly značnou materiální podporu Čankajškovi. SSSR byl ochoten akceptovat vliv Američanů v regionu (svůj zájem soustřeďoval zejména na východní Evropu), přesto však KS poskytl alespoň zbraně získané při odzbrojení Japonců. KS držela kompaktní území na severu země a nebyla ochotna akceptovat v těchto provinciích jakýkoliv vliv Kuomintangu, na čemž jednání ztroskotala. Vojensky silnější Čangajšek se v červnu 1946 rozhodl pro útok. Měl početní převahu po většinu války, komunisté však prokázali velitelské schopnosti. Vojska Kuomintangu byla zatlačena na jih země.

- 1. října 1949 Mao Ce-tung v Pekingu vyhlásil Čínskou lidovou republiku. Kuomintangská vláda odchází na Tchajwan a až do přelomu 60. a 70. let je západními zeměmi uznávána za oficiální vládu Číny.

- 1951 ČLR obsazuje Tibet.

- Mao Ce-tung proslul svými radikálními utopickými představami, které houževnatě prosazoval v praxi. V letech 1958 – 1960 tak probíhal tzv. Velký skok. Jednalo se o proces kolektivizace zemědělství a industrializace, který však neměl obdoby ani ve stalinském Rusku. Maovým cílem bylo vytvoření komun, samostatných hospodářských jednotek o cca 70 000 lidech, které by se kromě zemědělství živily výrobou oceli v malých tavicích pecích. Chtěl tedy dosáhnout zavedení komunismu v dohledné době. Projekt ale nemohl přinést vůbec žádné posílení čínského průmyslu, zato úpadek zemědělské výroby přinesl rozvrat čínského venkova a potažmo celého hospodářství. Výsledkem byl hladomor, který stál více než 30 milionů životů. V roce 1960 Mao od plánu sám ustoupil.

- 1958 začíná sovětsko-čínská roztržka, která trvá do rozpadu SSSR. ČLR odmítala uznat vedoucí úlohu Moskvy v komunistickém hnutí, podřídit se jí. Mezi příčiny rozkolu patřily jak otázky politické - Maovi komunisté se k moci v Číně dostali téměř bez podpory SSSR, existovaly významné územní spory (ruská anexe Vnějšího Mongolska 1913 a již dřívější pronikání carského impéria do střední a východní Asie) – tak ideologické rozdíly – zaostalá Čína měla nepočetné dělnictvo a v KS již před válkou zvítězila maoistická ideologie, která se místo proletariátu opírala o rolníky. Dále Číňané odmítali změny, ke kterým v SSSR docházelo po Stalinově smrti (1953), protože jejich mocenské struktury byly rovněž vybudovány na kultu Maovy osobnosti. Největším jablkem sváru se ale v roce 1958 staly jaderné zbraně, neboť Chruščov neposkytl Číňanům sovětskou bombu (SSSR ji vlastnil od roku 1949) a odmítl i další účast sovětských expertů na jaderném programu ČLR. Přestože o tom komunistická média neinformovala a na Západ tyto informace nepronikaly ve velkém množství, sovětsko-čínská hranice byla v 60. letech nejmilitarizovanější na světě a spor hrozil přerůst v ozbrojený konflikt. Drobné vojenské střety stály stovky životů a asi třetina sovětských jaderných hlavic byla namířena na ČLR.

Témata, do kterých materiál patří