Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 18 - Základní vývojové rysy Číny ve 20. století

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (86.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

- 1964 Čína vyvinula vlastní jadernou bombu.

- 1966 chce Mao obnovit své pozice ve straně, neboť po fatálním neúspěchu Velkého skoku ztratil na vlivu. Zahajuje další svůj megalomanský projekt, tzv. kulturní revoluci, jejíž hlavní etapa probíhá do roku 1970. Mao chtěl odstranit všechny pozůstatky tradiční čínské společnosti a vytvořit novou společnost na základě vlastního výkladu Leninova učení. Projekt ovšem vyvolal občanskou válku, nebyl namířen jen proti odpůrcům režimu, ale zejména proti členům strany včetně nejvyšších funkcionářů. Mao se obával, že zažité rysy čínské kultury se projevují i v aparátu nového režimu. V úřednících a stranických aparátech, kteří získali moc po roce 1949, často spatřoval mandaríny z dob starého režimu, které tolik nenáviděl. Dále byly útoky namířeny proti intelektuálům (vysokoškolským učitelům) a umění, ve kterých byl spatřován cizí prvek dekadentního Západu. Na denním pořádku bylo veřejné lynčování a kulturní revoluce si vyžádala další miliony životů a rozvrat společenských struktur. Hlavní obětí agrese byla vysokoškolská mládež, která utvořila ozbrojené rudé gardy. Jednou z hlavních postav tohoto tažení byla Maova manželka Ťiang Čching.

- koncem 60. let dosahuje roztržka se SSSR vrcholu. Na druhou stranu ve vztazích mezi Západem a Sověty probíhá uvolnění. Mao chce zvětšit tlak na Moskvu a usiluje o sblížení s USA. Na straně Washingtonu se tyto snahy po delší době dočkají odezvy především díky Henrymu Kissingerovi, poradci pro národní bezpečnost a později státnímu tajemníkovi. Vrcholem této spolupráce byla 1972 návštěva Richarda Nixona jako prvního prezidenta USA, který navštívil ČLR, a v OSN nahrazení Čínské republiky (Tchajwanu) ČLR.

- 1976 umírá Mao Ce-tung.

- 1978 získává rozhodující vliv Teng Siao-pching, který byl během kulturní revoluce odstraněn z nomenklatury (vykonával funkci generálního tajemníka strany) a mohl se vrátit až po jejím odeznění. Byl zastáncem pragmatického přístupu v politice, oproti fanatickému ideologovi Maovi. Teng zahájil rozsáhlé ekonomické reformy: zavedl do čínského hospodářství tržní prvky, otevřel zemi zahraničním investicím, chtěl do ČLR přivést výrobu nejnovějších technologií, usiloval o reformu státního aparátu.

- 1979 ČLR napadla Vietnam. Oficiálním důvodem jsou hraniční spory. V krátkém konfliktu jsou Číňané na hlavu poraženi.

- 1988 Teng Siao-pching odstupuje z vládních funkcí (vicepremiér) a oznamuje odchod do důchodu. Jeho neformální vliv však nadále trvá a fakticky je až do poloviny 90. let vůdčí osobností čínské politiky (umírá 1997).

- 1989 čínská armáda zmasakrovala shromáždění 100 000 studentů demonstrujících za demokracii, proti korupci… na Náměstí Nebeského klidu.

- 1989 byl Ťiang Ce-min zvolen generálním tajemníkem KS. Přestože zpočátku vedle Tenga byla jeho pozice spíše formální, byl zárukou pokračování reforem. Pokračovalo posilování tržních vztahů, příliv kapitálu a byly zahájeny kroky proti korupci.

Témata, do kterých materiál patří