Obecná část soukromého práva 1
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
VÝKLAD PRÁVA – ÚVOD
Výklad (interpretace) – přiřazování smyslu určitým znakům, postup při odstraňování nějakých nejasností
Cíl výkladu: zjištění smyslu něčeho (právní normy)
Výsledek: odstranění pochybností o zjišťovaném (právu); ptáme se na otázku quid iuris? (Co je po právu? Co platí jako právo?) – zjištění smyslu toho konkrétního slova, termínu, ustanovení, kam ten právní předpis směřuje
Odlišný postup při výkladu práva (právních norem, vykládáme, co řekl zákonodárce v tom daném předpise) a právního jednání (smluv, popř. jednostranných PJ, to, co strany chtěly) -> Metody právního jednání jsou odlišné od metod výkladu právních norem
Nutnost výkladu práva (resp. právní normy)? Důvody?
Neurčitost a nejasnost jazyka, resp. neschopnost jazyka postihnout všechny zamýšlené skutečnosti (vč. právního jazyka a legálních definic)
Pozn.: jazyk – v podobě právního předpisu – jako nedokonalý komunikátor právní normy, resp. obecně komunikátor jakýchkoli informací (srov. i jiné komunikátory – např. dopravní značky, barvy)
Rozpory v právním řádu (v právním přepisu)
Logické rozpory – není možné udržet stejnou terminologii
Nejednotná terminologie
Hodnotové rozpory – zákonodárce má sledovat nějaké hodnoty a sdílet je pro všechny situace
Obsahově neurčité právní principy (srov. např. § 6, 7, 8) – poctivost, dobrá víra, zneužití práva
Možnost diskrece (uvážení) orgánu aplikujícího právo (§1028 – soud musí rozhodnout podle slušného uvážení)
VÝCHODISKO: PRÁVO NENÍ TEXT PRÁVNÍHO PŘEDPISU!
„(…) naprosto neudržitelným momentem používání práva je jeho aplikace vycházející pouze z jeho jazykového výkladu. Jazykový výklad představuje pouze prvotní přiblížení se k aplikované právní normě. Je pouze východiskem pro objasnění a ujasnění si jejího smyslu a účelu (k čemuž slouží i řada dalších postupů, jako je logický a systematický výklad, výklad e ratione legis atd.). Mechanická aplikace abstrahující, resp. neuvědomující si, a to buď úmyslně nebo v důsledku nevzdělanosti, smysl a účel právní normy, činí z práva nástroj odcizení a absurdity.“ (Nález ÚS ze dne 17. 12. 1997, sp. zn. Pl. ÚS 33/97)
Výklad je pouze prvotní přiblížení
PŘÍKLADY
§ 506: Součástí pozemku je prostor nad povrchem i pod povrchem, stavby zřízené na pozemku a jiná zařízení (…) s výjimkou staveb dočasných, včetně toho, co je zapuštěno v pozemku nebo upevněno ve zdech.
Problematické body pravidla:
Co to je „pozemek“?
Kam až sahá „prostor nad povrchem a pod povrchem pozemku“?
Co to je „stavba“?
Která stavba je „dočasná“?
Co to je „jiné zařízení“?
Aplikuje se norma, pokud je něco upevněno nikoli „ve zdech“ stavby, nýbrž např. ve střeše? Co když stavba nemá zdi (střecha na kůlech)?