Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vypracovane-otazky-ke-zkousce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (4.64 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

67. MOŽNOSTI A PERSPEKTIVY GENOVÉ TERAPIE

GENOVÁ TERAPIE

  • je léčba genů. Je to nový přístup jak léčit nemoci na základě změny exprese genů pacienta. Jednoduše řečeno, jestliže má pacient nemoc, která je způsobena chybou v nějakém genu, genová terapie je léčba, kterou se tento chybný gen opraví. Předpokládá se, že touto metodou bude možno nejen nemoci léčit, ale i jim předcházet. V současné době je tato metoda ve stadiu vývoje, možnosti jejího použití se zkoumají v laboratořích základního výzkumu. Zatím jí tedy nelze využít v klinické praxi.

  • Genová terapie jako léčebná metoda vznikla na základě znalostí o vlivu genů na lidská onemocnění. Dnes je zřejmé, že každá lidská nemoc má nějakou souvislost s našimi geny, které jsme získali od svých rodičů. Na poznání všech lidských genů byl před několika lety založen projekt Lidský genom. První výsledky  kompletní znalost sekvence lidského genomu. Najít v něm všech těch 30 000-40 000 genů, které zřejmě člověk má, bude ještě nějakou dobu trvat. Drobné odlišnosti v genech každého člověka pomáhají formovat jeho osobnost od výšky postavy až po barvu očí. Bohužel, některé tyto odlišnosti vedou k rozvoji nemocí, které jsou pak přenášeny z generace na generaci. Některé z nich jsou způsobené chybou v jednom genu, jiné jsou ovlivněny celou sadou genů. Výhodou genové terapie je, že léčí lidské nemoci u jejich "kořenů"-opravuje poškozené geny.

  • Existují dva typy genové terapie:

  1. Somatická genová terapie (somatic gene therapy). Ta opravuje geny pacienta, aniž by došlo k dědičnému předávání opravených genů na další generace. Tento typ genové terapie je také v současné době nejvíce studován v laboratořích po celém světě.

  2. Zárodečná genová terapie (germline gene therapy). Tento typ genové terapie by měnil geny už v zárodečných buňkách (spermie, vajíčko) a změna genu by byla přenosná na další generace. Jen velmi málo výzkumu, bylo započato v této oblasti a to z technických a zejména etických důvodů.

Pro tento typ léčby musí být dostatečný důvod - závažné onemocnění bez možnosti jiné formy terapie, vhodné cílové buňky příjemce a bezpečné vektory (defektní retroviry, adenoviry, herpesviry), chemický nebo fyzikální přenos

  • Modelem genové terapie jsou úspěšné pokusy s léčbou těžké kombinované imunodeficience (SCID) podmíněné deficiencí adenosin-deamiasy (ADA)  akumulace deoxyadenosinu v leukocytech poškozuje funkci T i B lymfocytů; onemocnění je AD, bez léčby končí letálně do 2 let po narození  chybějící enzym lze do organismu vpravit in vitro s kovalentně vázaným polyethylenglykolem, poločas jeho aktivity je však jen 3 – 6 dní, proto byl nejprve na primátech a následovně i na člověku ověřen přenos komplexu silného virového promotoru +ADA genu do lymfocytů v tkáňové kultuře  transformované lymfocyty po infuzi v oběhu pacienta dlouhodobě přežívají a po tuto dobu trvá i léčebný efekt, inserce genomu je náhodná, nejde tedy o náhradu genu, ale o přidání funkční kopie genu do genomu

Témata, do kterých materiál patří