Vypracovane-otazky-ke-zkousce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
II. Transmembránové proteiny funkce receptorů, transmembránových kanálů, povrchových antigenů
syntetizovány v GER uvolněny transportovány do membrán jejich zabudování a ukotvení umožňuje ukotvovací topogenní sekvence vytváří α-helix a ukotvuje protein ve fosfolipidové dvojvrstvě transmembránové proteiny tak mají 2 signální sekvence – vedoucí a ukotvovací
vedoucí sekvence se stává při průchodu membránou GER její součástí a fixuje vznikající protein v membráně jejich umístění na polypeptidu rozhoduje o délce extra – a intracelulární části proteinu
49. POLYMORFISMY NUKLEOVÝCH KYSELIN
NUKLEOVÉ KYSELINY
Nukleové kyseliny jsou nositelkami dědičné informace. Díky nim dochází k přenosu dědičných znaků na potomstvo a k evoluci. Nejdůležitější jejich schopností je schopnost replikace. Jejich základními stavebními jednotkami jsou tzv. nukleotidy. Nukleotidy se skládají z pětiuhlíkatého cukru (pentózy), zbytku kyselina fosforečné (H3PO4) a dusíkatých bází. Na cukr se váže v pozici 5' onen zbytek kyselina fosforečné(esterová vazba) a v pozici 1' N-báze (N-glykosidická vazba). V poloze 3' je pak pentóza připojena přes sousední zbytek kyseliny k sousední pentóze. Vzniká polynukleotidové vlákno.
DNA, (kyselina deoxyribonukleová) molekula je tvořena dvěma polynukleotidovými řetězci (přitom jeden řetězec má směr fosfodiesterových vazeb 5' » 3' a druhý 3' » 5' => hovoříme o 3' případně 5' konci)
cukerná složka je 5C cukr 2-deoxy-D-ribosa (oproti normální ribóze jí v poloze 2' chybí kyslík )
jakožto dusíkaté báze jsou zastoupeny deriváty purinu (Adenin, Guanin) a pyrimidinu (Cytosin, Thymin). Mezi N-bázemi protějších vláken dochází k vazebným interakcím = tzv. zákon komplementarity spolu se váží vždy jen 2 specifické N-báze (vždy 1 báze pyrimidinová a 1 purinová): A T (spojeny 2 vodíkovými můstky) a C G (3 vodíkové můstky) platí rovnice (A+C)/(T+G)=1, naopak (A+T)/(C+G) bývá asi 0,25 - 0,75. Mezi sousedními bázemi navíc působí van der Waalsovy síly (stabilizace).
obě polynukleotidová vlákna (primární struktura DNA) vytváří (nejčastěji) pravotočivou šroubovici označovanou jako double helix (sekundární struktura DNA).
RNA (kyselina ribonukleová) molekula tvořena jen jedním (není zcela pravda, existují i dvouřetězcové RNA, např. u některých virů) polynukleotidovým vláknem
sacharidovou složku tvoří 5C cukr D-ribosa,
N-báze tvoří Adenin, Cytosin, Guanin a URACIL (místo Thyminu, pyrimidinová báze).
vyskytují se 3 základní typy RNA:
mRNA:messenger RNA (neboli informační) přenáší informaci o pořadí aminokyselin z jádra k místu proteosyntézy
tRNA:transferová RNA přináší aminokyseliny na proteosyntetický aparát buňky
rRNA:ribozomální RNA tvoří stavební složku ribozomálních podjednotek