MAEK
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Celkové plánované výdaje: podmínky rovnovážného produktu pomocí keynesiánského výdajového modelu (nazývaného jako model s multiplikátorem). Princip spočívá v tom, že srovnává vytvořený produkt (důchod) v daném období, a tím skutečné výdaje na tento produkt s celkovými výdaji, které ekonomické subjekty zamýšlejí (plánují) učinit, tedy s plánovanými výdaji.
celkové plánované výdaje AE = C + I +G +NX
Předpoklady modelu:
Dvousektorový model: domácnosti a podniky
Nejjednodušší podoba výdajového modelu uvažuje existenci pouze sektorů domácnosti a podniky.
Neexistuje sektor vláda a tedy ani daně a vládní výdaje.
Neexistuje sektor zahraničí a tedy ani čistý export.
Celkové výdaje se skládají pouze ze spotřebních výdajů domácností a ze soukromých investičních výdajů
důchod Y = YD disponibilní důchod (zůstává domácnostem k jejich užití)
S růstem disponibilního důchodu rostou též spotřební výdaje.
1) Autonomní spotřební výdaje Ca, tj. výdaje, které jsou na YD nezávislé, jsou doprovázeny indukovanými spotřebními výdaji (s výjimkou kdy YD = 0)
2) Indukované spotřební výdaje: z každé další jednoty disponibilního důchodu, kterou domácnosti získají, je část vynaložena na spotřebu. Poměru těchto dodatečných spotřebních výdajů k přírůstku disponibilního důchodu říkáme mezní (marginální) sklon ke spotřebě disponibilního důchodu (MPC).
∆C
MPC = __________ = c 0 < c < 1 ∆ - přírůstek dané veličiny
∆YD
Jestliže z každé dodatečné jednotky disponibilního důchodu vynaloží domácnosti na spotřební výdaje 2/3, pak také 2/3 z celého YD jsou vynaloženy na spotřebu. Proto můžeme napsat spotřební funkci takto:
C = Ca + c * YD
Podíl celkových spotřebních výdajů na disponibilním důchodu vyjadřuje tzv. průměrný sklon ke spotřebě z disponibilního důchodu:
C Ca
APC = _______ APC = _______ + c
YD YD
Úspory domácností (S)
Jsou nespotřebovanou částí disponibilního důchodu a proto YD = C + S
Výše úspor je závislá na výši disponibilního důchodu - je určená mezním sklonem k úsporám z disponibilního důchodu (MPS též s). Sa = Ca ∆S
MPS = _________
∆YD
úsporová funkce S = - Sa + sYD Sa - autonomní úspory 0 < S < 1
S
Průměrný sklon k úsporám z disponibilního důchodu: APS = _________
YD
Protože disponibilní důchod je rozdělen pouze na spotřební výdaje a úspory, poměr obou způsobů jeho použití musí být ve svém součtu roven jedné:
APC + APS = 1 a totéž platí o mezních veličinách: MPC +MPS = 1
Dlouhodobý vývoj spotřebních výdajů
Při dlouhodobém sledování makroekonomických veličin, bylo zjištěno, že Ca = 0. Dlouhodobě je přitom MPC stabilní s růstem disponibilního důchodu a tedy APC = MPC
Investiční výdaje
Hrubé soukromé investiční výdaje, jsou tvořeny výdaji na nákup fixního kapitálu a na zvýšení zásob. Budeme předpokládat, že investiční výdaje jsou na důchodu Y nezávislé (autonomní), tedy: