Genetika + Buněčné děje - okruhy
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
vně hydrofilní molekuly (obrácené k vodě)
dovnitř hydrofobní molekuly
dvojvrstva má také samozacelovací schopnost
membrána je pružná - zajištění flexibility (schopnost vytvářet záhyby)
Biologická membrána
tvoří semipermeabilní bariéru mezi dvěma kompartmenty
Vyskytuje se například na povrchu buněk, čímž je odděluje od extracelulárního prostředí (tzv. buněčná membrána)
Z biologické membrány jsou vytvořené i membránové organely v buňce, jako jsou mitochondrie, Golgiho aparát nebo endoplazmatické retikulum.
je tvořená dvojnou vrstvou fosfolipidů, mezi které jsou zabudovány molekuly proteinů.
Zastává mnoho důležitých funkcí, jako je přenos látek z buňky a naopak, přijímá informace ze svého okolí a také k slouží k vzájemnému rozpoznávání a komunikaci mezi buňkami.
Struktura
Základním stavebním kamenem biologických membrán je lipidová dvojvrstva. V ní jsou zabudovány membránové proteiny, které propůjčují membráně její specifické funkce a vlastnosti. Na vnějším povrchu membrán se mohou nacházet sacharidy fungující jako signální molekuly. V savčích buněčných membránách se vyskytují i molekuly cholesterolu. Biologická membrána je silná asi 5 nm.
Funkce proteinů
přenos iontů, metabolitů a živin
ukotvení membrány k makromolekulám uvnitř či vně buňky
receptory, jejichž úkolem je rozpoznávat chemické signály v okolí. Toto je velmi důležité pro vzájemnou komunikaci mezi buňkami
Vykazující enzymatickou aktivitu katalyzují specifické reakce
Povrch biologické membrány eukaryotických buněk je často doplněn o molekuly sacharidů.
Ty se mohou připojit na molekuly lipidů i proteinů (vzniknou tzv. glykoproteiny).
Všechny sacharidy se nacházejí pouze na vnější straně membrány, kde tvoří plášť zvaný glykokalyx. Ten slouží jako ochrana přes poškozením a propůjčuje buňce slizovitý povrch (oligosacharidy i polysacharidy jsou schopné absorbovat vodu). Ten využijí hlavně pohyblivé buňky, jako jsou krvinky. Dále slouží sacharidy jako rozpoznávací znamení buněk, mohou totiž tvořit velmi rozmanité útvary.
Plazmatická membrána
je tenký semipermeabilní obal ohraničující vnitřek buňky od vnějšího prostředí a kontrolující pohyb látek do buňky a ven z buňky
selektivně permeabilní pro ionty a organické molekuly, a v zásadě chrání buňku před vnějšími vlivy.
skládá se z lipidové dvouvrstvy se zakotvenými proteiny.
podílí se na různých buněčných procesech jako buněčná adheze, výměna iontů a buněčná signalizace, také slouží jako cílová struktura pro několik extrabuněčných struktur, včetně buněčné stěny, glykokalyxu a vnitřního buněčného cytoskeletu.
Funkce
obklopuje cytoplazmu buňky, u živočišných buněk, a fyzicky odděluje intracelulární komponenty od extracelulárního prostředí.
Houby, bakterie a rostliny také mají buněčnou stěnu, která uskutečňuje mechanickou oporu pro buňku a zabraňuje průniku velkých molekul
hraje roli při ukotvení cytoskeletu, dává buňce tvar, má vliv na uchycení k extracelulární matrix a k jiným buňkám, pomáhá skupinám buněk formovat se společně do tkání.
Membrána je selektivně permeabilní a může regulovat, které látky vstoupí do buňky a nebo naopak uniknou ven z buňky. Tím usnadňuje transport materiálů potřebných pro přežívání. Průnik látek přes membránu může být pasivní, uskutečňující se bez dodání energie, nebo aktivní, vyžadující pro transport látky dodání (vynaložení) energie