Kompletní shrnutí
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Normativní smlouvy
mezinárodní
Dualistický stát: Oddělují mezinárodní smlouvy od svého práva vnitrostátního. Závazné je jen právo vnitrostátní, sjedná-li tedy dualistický stát mezinárodní smlouvu, musejí být obecně závazná právní pravidla v ní obsažená zahrnuta do některého z vnitrostátních pramenů práva.
Monistický stát: Jednota mezinárodních smluv a vnitrostátního práva. Normativní mezinárodní smlouva se stává přímo součástí vnitrostátního práva. Právotvůrce provádí pouze její schválení – ratifikaci. Většina evropských států – monistický princip.
vnitrostátní – kolektivní smlouva v pracovním právu, veřejnoprávní smlouvy (pouze takové, jejichž obsahem je i obecně závazné pravidlo).
Soudcovské právo – soudní precedens a judikatura
Precedens či judikatura jsou závazné, pokud nenajdeme lepší právní argument k jejich změně. Před právem jsou si všichni rovni mám právo na to, aby v mém případě bylo rozhodnuto stejně jako v obdobném předchozím případě. Soudcovské právo je pramenem práva nejen v zemích angloamerické právní kultury, ale též v kontinentální Evropě. Tím, co odlišuje angloamerický precedens od kontinentální judikatury, je pak především rozsah, v němž se soudce při tvorbě práva může pohybovat, a dále formální mechanismy, které se uplatňují při tvorbě a publikaci soudcovského práva.
Precedens (angloamerické právo) – zavazuje soudy stejného nebo nižšího stupně. Rozhodnutí soudu může být založeno na jednom z následujících mechanismů:
stare decisis – povinnost soudu rozhodnout podle předchozího precedentu;
judicial review – soud rozhodne proti precedentu (zákonu, jinému prameni práva). Takové rozhodnutí musí být odůvodněno.
Judikatura (kontinentální právo) – rozhodnutí nejvyšších soudních instancí jsou publikována:
Sbírka nálezů a usnesení Ústavního soudu ČR;
Sbírka soudních rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR;
Sbírka rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ČR.
Na rozdíl od soudce v precedenčním systému náš soudce právo neomezeně netvoří, ale pouze dotváří. Právní předpisy vyšší právní síly a mezinárodní smlouvy tak soudům vymezují prostor pro interpretaci, jehož hranice nemohou být překročeny.
Obyčejové právo – právní obyčej
Právní obyčej = pravidlo chování vznikající samostatně, nezávisle na právotvorné činnosti státu.
Přiklad dodnes používaného právního institutu obyčejového charakteru: podpis
Dva základní znaky nutné ke vzniku právního obyčeje:
usus longaevus, tj. zvyk dlouhodobě zažitý a užívaný vznik obyčeje;
opinio iuris, tj. uznání právního obyčeje státem obyčej se stává součástí platného práva.
faktické obyčeje – jejich právní závaznost vzniká přímo bez formálního potvrzení – dnes už v podstatě pouze v mezinárodním právu;
formálně uznané obyčeje – jsou zakotveny v určitém prameni práva.