Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kompletní shrnutí

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (175.95 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

co je právní úkon?

  1. (něco)

  2. výsledek činnosti státního orgánu

  3. (něco)

Relativně neplatný právní úkon lze

  1. derogovat

  2. konvalidovat

  3. liberovat

Předpoklady právního vztahu:

  1. shoda vůle s projevem

  2. subjektivný stránka a objektivní stránka vztahu

  3. předmět

Promlčení

  1. spojeno s časovou lhůtou

  2. právní skutečnost

  3. právní událost

Právní skutečnosti na vůli závislé

  1. delikt

  2. protiprávní jednání

  3. (a něco, co bylo špatně)

  1. Vybrané příklady ze Sbírky příkladů z teorie práva (str. 138-169)

Neprocházel jsem.

Aplikace práva

Výpisky – Harvánek (str. 322-348) + Gerloch (str. 203-214)

Aplikace práva = kvalifikovaná forma realizace práva uskutečňovaná orgány veřejné moci spočívající v pravomoci státních orgánů vydávat individuální právní akty (rozhodnutí). Výsledkem procesu aplikace práva jsou akty aplikace práva, v nichž soudy, správní úřady a jiné orgány veřejné moci rozhodují o subjektivních právech a povinnostech fyzických a právnických osob. Podstatou je rozhodování o právech a povinnostech, a to podle zákona.

Aplikace práva – a) soudní řízení (občanské, obchodní, trestní řízení), b) správní řízení, c) některé typy řízení před ÚS, d) zvláštní typy řízení – např. insolvenční, soudní řízení správní. O proces aplikace práva nejde, když nerozhoduje orgán veřejné moci (např. uzavírání smluv, sepsání závěti atd.). I když vystupuje orgán veřejné moci, musíme od aplikace práva odlišit proces tvorby práva, stejně jako abstraktní kontrolu ústavnosti. Není to ani vydávání interních předpisů.

Uvážení (diskreční právo) – norma ponechává aplikačnímu orgánu určitý prostor pro volbu určitého řešení či rozhodnutí.

Právní moc a vykonatelnost individuálních právních aktů (IPA):

  • právní moc: Vlastnost soudního nebo správního rozhodnutí spočívající v jeho konečnosti (= formální právní moc, tzn. rozhodnutí již nelze napadnout řádným opravným prostředkem), závaznosti a nezměnitelnosti (= materiální právní moc).

  • vykonatelnost: Moment skutečné realizace právního aktu, obvykle se stanoví lhůta (např. do tří dnů od právní moci rozsudku je třeba zaplatit dluh, náklady řízení atd.).

Opravné prostředky – řádné (odvolání, odpor, rozklad), mimořádné (dovolání, žaloba pro zmatečnost, obnova řízení). Řádné se použijí, dokud IPA nenabyl právní moci, mimořádné poté.

Klasifikace IPA:

  • Konstitutivní právní akt – zakládá, mění nebo ruší právní vztah, vytváří novou skutečnost, hodnotu apod. Působí od momentu své vlastní účinnosti, tedy ex nunc (od nynějška). Např. rozsudek o povinnosti vyklidit byt, o rozvodu manželství

  • Deklaratorní právní akt – akt, který autoritativně ověřuje či stvrzuje stav, který vznikl před jeho vydáním. Působí tedy již od okamžiku vzniku předmětného právního vztahu, tedy ex tunc (od tehdy). Např. rozsudek o určení otcovství, o prohlášení za mrtvého, o prohlášení manželství za neplatné.

Témata, do kterých materiál patří