Kompletní shrnutí
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
co je právní úkon?
-
(něco)
-
výsledek činnosti státního orgánu
-
(něco)
Relativně neplatný právní úkon lze
-
derogovat
-
konvalidovat
-
liberovat
Předpoklady právního vztahu:
-
shoda vůle s projevem
-
subjektivný stránka a objektivní stránka vztahu
-
předmět
Promlčení
-
spojeno s časovou lhůtou
-
právní skutečnost
-
právní událost
Právní skutečnosti na vůli závislé
-
delikt
-
protiprávní jednání
-
(a něco, co bylo špatně)
Vybrané příklady ze Sbírky příkladů z teorie práva (str. 138-169)
Neprocházel jsem.
Aplikace práva
Výpisky – Harvánek (str. 322-348) + Gerloch (str. 203-214)
Aplikace práva = kvalifikovaná forma realizace práva uskutečňovaná orgány veřejné moci spočívající v pravomoci státních orgánů vydávat individuální právní akty (rozhodnutí). Výsledkem procesu aplikace práva jsou akty aplikace práva, v nichž soudy, správní úřady a jiné orgány veřejné moci rozhodují o subjektivních právech a povinnostech fyzických a právnických osob. Podstatou je rozhodování o právech a povinnostech, a to podle zákona.
Aplikace práva – a) soudní řízení (občanské, obchodní, trestní řízení), b) správní řízení, c) některé typy řízení před ÚS, d) zvláštní typy řízení – např. insolvenční, soudní řízení správní. O proces aplikace práva nejde, když nerozhoduje orgán veřejné moci (např. uzavírání smluv, sepsání závěti atd.). I když vystupuje orgán veřejné moci, musíme od aplikace práva odlišit proces tvorby práva, stejně jako abstraktní kontrolu ústavnosti. Není to ani vydávání interních předpisů.
Uvážení (diskreční právo) – norma ponechává aplikačnímu orgánu určitý prostor pro volbu určitého řešení či rozhodnutí.
Právní moc a vykonatelnost individuálních právních aktů (IPA):
právní moc: Vlastnost soudního nebo správního rozhodnutí spočívající v jeho konečnosti (= formální právní moc, tzn. rozhodnutí již nelze napadnout řádným opravným prostředkem), závaznosti a nezměnitelnosti (= materiální právní moc).
vykonatelnost: Moment skutečné realizace právního aktu, obvykle se stanoví lhůta (např. do tří dnů od právní moci rozsudku je třeba zaplatit dluh, náklady řízení atd.).
Opravné prostředky – řádné (odvolání, odpor, rozklad), mimořádné (dovolání, žaloba pro zmatečnost, obnova řízení). Řádné se použijí, dokud IPA nenabyl právní moci, mimořádné poté.
Klasifikace IPA:
Konstitutivní právní akt – zakládá, mění nebo ruší právní vztah, vytváří novou skutečnost, hodnotu apod. Působí od momentu své vlastní účinnosti, tedy ex nunc (od nynějška). Např. rozsudek o povinnosti vyklidit byt, o rozvodu manželství
Deklaratorní právní akt – akt, který autoritativně ověřuje či stvrzuje stav, který vznikl před jeho vydáním. Působí tedy již od okamžiku vzniku předmětného právního vztahu, tedy ex tunc (od tehdy). Např. rozsudek o určení otcovství, o prohlášení za mrtvého, o prohlášení manželství za neplatné.